Kan en hund bli lugnare efter valpar?
Vår tik är en ganska nervös tjej av sig. Hon är nu 14 månader gammal och vi har haft henne sen hon var 7. Tidigare ägaren var väldigt hård mot henne och använde slag som bestraffning.
Hon har alltid varit väldigt snäll och kärleksfull, men väldigt nervös och "feg" inför andra! Successivt har detta blivit bättre och vi har nu lyckats göra henne till en supergo hund som är mkt tryggare i sig själv! Hon är som en helt ny hund!
MEN.
Hon har svårt att slappna av när alla i familjen är hemma. Hon springer mellan oss och "överfaller" en även om man så bara hämtat posten. man måste därför ge henne kommando att ligga eller stanna kvar för att det inte ska bli kaos.
Jag skulle vilja ta valpar från henne men sambon är tveksam då hon är så pass nervös av sig. Skulle hon bli lugnare av valpar? Är risken stor att de blir likadana eller beror det mkt på hemmiljön?