Nässpray-beroende, vad göra?
Har varit förkyld ett tag nu men blivit beroende av nässpay. Försöker verkligen varje dag att inte ta innan sovdax men näsan är helt igenproppad. Vad kan man göra för att komma ur beroendet?
Har varit förkyld ett tag nu men blivit beroende av nässpay. Försöker verkligen varje dag att inte ta innan sovdax men näsan är helt igenproppad. Vad kan man göra för att komma ur beroendet?
Finns bara en sak att göra. Sluta att ta den. Det räcker med att du låter bli den en natt så kommer du ur det. Så länge du inte tar nått alls inte på dagen heller då.
här är en till som är beroende..men mitt beroende har trappats ner lite . JAg var så beroende att jag fick panik när jag såg att sprayen nästan var slut!
mitt råd är att gå till läkaren.
Stå ut så försvinner det, använd saltlösning som är ofarligt finns även i sprayform
Det brukar bli så för mig också ibland. Då brukar jag för det första inte ta på dagarna, men det verkar det inte som att du gör heller. För det andra brukar jag ta mindre och mindre för varje kväll. När det är värst tar jag 2 spray i varje borre, men sen tar jag bara en i varje, sen en halv och till slut inget alls.
Lycka till!
Det är bara att stå ut helt enkelt. Tro mig,jag VET hur jobbigt det är. Har varit i samma sits 100 tals gånger. Men efter 1-2 nätter utan nässpray är nästäppan borta. Den nästäppa som håller sig kvar beror ju oftast på just nässprayet.
Använd spray för barn som inte är lika starkt när du trappar ner. Och som någon tidigare sa... saltlösning i sprayform är också bra substitut.
Du kan köpa koksaltlösning i nässprejsform på apoteket. Innehåller inga läkamedel men hjälper till att rensa rent, helt ofarligt att använda tills din nästäppa ger sig...
Äh, det märks att ni som svarat inte vet vad riktigt nässprayberoende innebär!
TS, skaffa Rhinocort Aqua!
Håller med Danitra! Det bästa sättet att bli av med nässprayberoende är att ta en kur av kortisonspray för att dämpa inflammationen i näsan. När den har börjat verka är det lättare att avveckla vanliga nässprayen. Lycka till!
danitra: ?
Yessi79: Använd Rhinocort Aqua som är ett kortisonspray det dämpar näsmusslornas svullnad utan att spä på beroendet. Det ska finnas receptfritt har jag hört.
Jag har inte haft det länge, ca snart 3 veckor. Tar inte på dagarna och tar så lite som möjligt. Ibland bara i ena borren men lägger jag mig ner så stoppar det upp i näsan. Hopplöst!
Känns faktiskt bättre men vi får väl se om det fungerar när jag lägger mig ner!
Tack för era svar!
Ja, rhinocort är receptfritt.
Om det inte skulle funka så kan man få recept på en effektivare