• Fiva

    Inte rädd längre

    Jag fick min dotter för ca 20 månader sedan. Jag hade gått över tiden 17 dagar innan de satte igång mig.
    Innan förlossningen var jag inte ett dugg rädd, snarare livrädd för att föda barn igen. Jag läste massor om graviditeten och om första tiden med bebisen under min graviditet men jag glömde helt bort att läsa om förlossningar. Jag tänkte hela tiden - jaa... ungen ska ju ändå ut, finns inte så mycket att göra åt saken. Korkat av mig! Jag glömde totalt bort att andas, jag hade ett uruselt stöd av min man och jag kände mig vilsen och ensam.
    Jag har varit vettskrämd för att tänka tanken på att gå igenom det igen, men jag vill ju ha fler barn...

    För snart 2 veckor sedan var jag med på min kompis förlossning. Jag var det stöd åt henne som jag själv ville ha under min förlossning, jag påminnde henne om andningen och hjälpte henne igenom varje värk. Vi gungade tillsammans fram och tillbaka med höfterna medans jag masserade hennes rygg.

    Jag vaknade upp för två veckor sedan ur min förlossningsrädsla. Min kompis kunde kontollera värkarna jättebra med min hjälp och mitt stöd...

    Så ni som är rädda. Läs om förlossningar! Ta kontrollen över situationen. Kunskap är smärtlindring sa min BM. Ta med er någon/några som ni litar på och som ni känner kommer vara ett bra stöd. Och hörrni... det är något alldeles magiskt och speciellt att få föda fram sitt barn, var inte rädd för det, känn er tacksamma... Det är något som män aldrig kommer få uppleva, vi kvinnor är ensamma om det och det skulle jag aldrig vilja byta bort mot all smärta i världen.

    Kram på er alla!!

  • Svar på tråden Inte rädd längre
  • zera

    =) va jätte fint skrivet.
    Grattis till dig oxå som har bekämpat rädslan. =)

  • Adonai

    Vad härligt att du fått "vakna upp" som du själv skriver! En enorm uppmuntran för andra, som känner som du känt innan, skulle jag tro!!

  • solrosblad

    Ja, så skönt att du kunde vända det till ngt positivt
    Jag har själv kommit över min rädsla, förra gången var skit hemsk och jag var livrädd och kämpade emot värkarna i slutet, hade racerförlossning och en skitkass bm.
    Den här gången ska jag bli igångsatt och få bättre stöd det lovade läkaren mig
    Jag läser om ev smärtlindringar som man kan få om man föder snabbt, och nu ser jag fram emot förlossningen, är nyfiken på om jag ska få en fin upplevelse den här gången

  • Nymne

    Tack för att du skrev så fint om förlossning!

Svar på tråden Inte rädd längre