Vilken stödstrumpa?
Ska inhandla lite stödstrumpor till mina svullna ben..
Någon som har testat twillfit's eller lindex stödstrumpor?
Tips på strumpor önskas alltså...
Ska inhandla lite stödstrumpor till mina svullna ben..
Någon som har testat twillfit's eller lindex stödstrumpor?
Tips på strumpor önskas alltså...
jag har testat stödstrumpa i nylon från lindex, ingen höjdare... Köpte däremot en i bomull från apoteket, kommer inte i håg vad den hette, men den är i mörkblått. Finns även i större om man har lite större ben sedan innan. Sitter supertight och är lite småsvår att få på. Men det är verkligen värt det! Den är så bra!
Jag köpte mina på Apoteket, som jag varit jättenöjd med.
Då verkar det som om det är dit jag får gå. :)
Är dom dyra?
Minns inte, men de är såklart dyrare än vanliga strumpor. Men prata gärna med någon personal som kan sånt där. För mig berättade dom precis vad man skulle tänka på, hur de skulle sitta rätt, och jag fick prova några olika. De är ju lite olika beroende på hur långa/korta/smala/tjocka underben man har.
Jag har testat lite olika och Apotekets är klart bäst. Dom sitter som sagt var väldigt tajt, men det är ju det som är meningen. Tror att dom kostar 115kr/par.
Apotekets var bra! Kostade en hundring eller 130 eller nåt sånt vill jag minnas.
Mät måttet kring fotled och vad PÅ MORGONEN innan du svullnat upp! Strumporna ska sitta riktigt tight och rent av vara svåra att få på, då är de bra!
Lycka till
Kolla på apoteket.se om där finns någon info om hur du skall mäta!
Å tack ska ni ha alla....
Jag ser verkligen fram emot att få spasmiska utbrott när ännu mer ska sitta åt...
*S*