Finns Rinexin receptfritt?
Hörde från en annan gravid som åt detta och blivit mycket bättre med sin förkylning.
Hörde från en annan gravid som åt detta och blivit mycket bättre med sin förkylning.
Det är receptbelagt.
Okej, läste nyss att det kanske inte är det bästa heller. Finns det något som inte är receptbelagt och som minskar min nästäppa - förutom vanlig nässpray?
Sinova använde en kompis till mig när hon hade gravidnästäppa. Kolla med apoteket de vet säkert vad du kan använda.
Jag har tagit Rinexin (inga kända skadliga effekter på fostret). Det är slemhinneavsvällande och kanon vid förkylning tycker jag.
Annars är det nog vanlig nässpray som du får använda.
Jag åt rinexin under min graviditet, då jag lyckades göra mig beroende av nässpray.
Det finns ju alternativ, som kortisonspray, men det innebär större risker.
Sinova kan också användas vid graviditet (men jag hade ingen effekt av dem).
Rhinexin är inte farligt. Jag har varit beroende av nässpray i 2x 9 månader, dvs med båda mina pojkar...beroendet försvann sekunden de kommit ut! Min dåvarande bm sa att , "go for it" Det kan iof skada dina slemhinnor men det är inget farligt..JAg har klarat mig bra.
jag har tagit rinexin till natten-underbart! Det är inte farligt.
Har hankat mig fram på nässpray i flera veckor. Trodde först min nästäppa berodde på att jag slutat röka. Men läste sen att man kan få gravid-nästäppa..... Underbart att man kan ta rinexin, då det finns som standard här hemma i medicinskåpet. Ska pröva med det istället för nässpray.
Tack.....