Vad serverar du till gröten - barn under 1 år
Jag ger min dotter havregröt med banan och päron i. Ger henne vatten att dricka till.
Hur serverar ni era barn gröt. Med frukt, fruktpuré, mjölk eller annat??
Jag ger min dotter havregröt med banan och päron i. Ger henne vatten att dricka till.
Hur serverar ni era barn gröt. Med frukt, fruktpuré, mjölk eller annat??
Ibland med fruktpure, alltid vatten till, han är snart 7 månader.
frukt eller bär gav jag
Fruktpuré eller bitar av frukt (banan, kiwi...) i. Bröd, kex, kalaspuffar (osötade), rispuffar, majskrokar, fruktbitar till. Och vatten.
Hon är 8 mån.
Vi gav fruktpuré. Och vatten.
Vi gav mjölk och fruktpure.
Jag brukar blanda gröten med yogurt eller mosad banan. Det blir nästan så gott så jag själv kan äta det tills jag kommer på att det är barnmat..
Sonen får bara vatten eller lite mjölk till sin gröt.
Det beror lite på vad det är för gröt. Vanlig havregrynsgröt serverar jag med fruktpuré till (eller mosade jordgubbar). Är det redan smaksatt gröt häller jag oftast bara i lite mjölk. Alltid vatten att dricka till.
fruktpuré till havregröten, ingenting till smaksatt gröt. ludvigs favoritpuré är katrinplommon, me det kan jag inte servera varje dag, då blir det lite väl mycket fart på magen. men han brukar tacka och ta emot när han får annan puré också. aldrig dricka till, det kräks han bara upp. han får i sig all vätska han behöver ändå.
fruktpureé och vatten