Jag kan inte svara för Elsa-metoden, men kanske är det intressant ändå att få veta hur jag upplevde lasikoperationen som jag gjorde på båda ögonen på en gång. Det är det bästa jag gjort, och den bästa investeringen jag nånsin gjort!
Precis när jag kom ut från operationen kändes det som att jag hade grus i ögonen och det sved lite, och det var sjukt jobbigt med dagsljuset trots att jag hade heltäckande solglasögon. Jag åkte hem, drog ner persiennerna och sov (med solglasögonen på för det kändes ljust ändå trots persiennerna
). När jag vaknade efter två timmars sömn hade jag ingen gruskänsla längre och såg med full syn.
Jag tog bara semester den dagen jag gjorde operationen och sen jobbade jag som vanligt. Men man får vara noga med att använda solglasögon några veckor. Jag hade solglasögon så fort jag gick utanför dörren (opererade mig i maj) hela sommaren för jag var så ljuskänslig. Ljuskänsligheten avtar med tiden och efter ett år så ska man vara som vanligt. Fast jag tycker fortfarande att jag är lite mer känslig för ljus än jag var innan så jag är jättenoga med solglasögon fortfarande, trots att det var 7 år sen jag opererade mig.
Lycka till med operationen, vilken det nu blir!