• Nirak83

    Vad är det för otäcka bett jag får på kroppen?

    Jag är gravid i vecka 9 och i 1 1/2 veckas tid har jag fått något som ser ut som och kliar som myggbett. Jag brukar få ca 1-3 stycken nya per dygn. Fast ibland så får jag inget alls på ett dygn. Saken är den att det inte kan vara myggbett. Jag tar på mig mycket kläder och har täcket över mig när jag sover. (betten kommer på natten) Jag har rena kläder och har bytt sängkläderna. Min man som sover i samma säng sover ju nästan naken och har inte hela täcket över sig och han får inga utslag. Vi har heller inget fönster öppet och jag har letat i sovrummet efter en ev mygga men jag hittar ingen. Vad är det jag har för något?

  • Svar på tråden Vad är det för otäcka bett jag får på kroppen?
  • Neko

    Ingen aning vad det är, men jag får också mysko bett. Mina ser ut som två myggbett bredvid varandra med ca 1 cm emellan. Ibland märker jag dem när de ev fortfarande blöder lite, men ser aldrig vad det är som biter. Borde ju vara något stort med tanke på att det liksom blir två märken men inte... har tom blivit biten mellan ögat och ögonbrynet O_o

  • Anonym (utslag)

    Har en bekant som hade samma symptom som dig. Hon fick konstaterat att det var skabb. Tydligen vanligare än man tror.

    Funderar på om det inte kan vara vägglöss. Har läst i morgontidningen att de är på frammarsch.

    Varken skabb eller löss har med dålig hygien att göra. Det kommer ändå.

    Gå till en läkare med dina problem så du får hjälp. Kanske behöver hemmet saneras om det skulle vara vägglöss.

    Lycka till!

  • Anonym

    Har ni katter? Kan vara loppbett, hos oss biter lopporna bara sambon, aldrig mej...

  • Jaylin

    Jag undrar åxå!
    Våra barn har åxå ofta sådana bett!!!
    Jag har undrat om vi har loppor...

  • helenagbg

    Tänkte också på skabb. men dom rackarna smittar ju. Så borde inte sambon ha det då??


    En dumbom finner alltid en ännu dummare som beundrar honom.
  • TerrorMorsan

    vägglöss??


    skepp ligger trygga i hamnen,men det är dom inte byggda för
  • MrsNelson

    har ni katt? Våra katter släpar in vad jag tror är igelkottsloppor, inget farligt men det blir som myggbett och kliar som satan! Dom biter bara mig, aldrig sambon!

  • Jaylin

    vägglöss?
    i en våning mitt i stan? Hua?
    Vad gör man åt det?

    Guuud så äckligt!

  • Anonym

    usch själva tanken på vägglöss?? hua.. brukar också få ett bett här o där ibland... mest i ansiktet

Svar på tråden Vad är det för otäcka bett jag får på kroppen?