Drickfärdig välling.
Går alla vällingar som är i Tetra pack att i rumstempratur? Alltså om man inte har möjlighet att värma eller finns det bara vissa som går att ge direkt?
Går alla vällingar som är i Tetra pack att i rumstempratur? Alltså om man inte har möjlighet att värma eller finns det bara vissa som går att ge direkt?
Det står på förpackningen.
Så alla tetrapack går alltså inte att ge som dom är?
Jag har gett min dotter dem rumstempererade (sempers) och hon har än så långe inte mått dåligt av det i alla fall. Jätteskönt te x då vi åkt bil långt och hon blivit ledsen och hungrig i bilbarnstolen och vi inte kunnat stanna (ex för att vi varit på motorvägen i kö och långt till nästa avfart).
Floria :
Kommer du ihåg vilka som du har gett? För det finns väl flera olika!
Jag tror alla går att ge rumstempererade, men jag var inte säker. Därför- kolla förpackningen.
Både Semper och Nestlé går att ge rumstempererade.
Både Semper o Nestlé går ju fint att förvara i rumstemperatur. Om sen barnet gillar att äta dem är ju mer en smaksak. Barnmat (o vuxenmat oxå för den delen) går ju också att äta kall....men det är ju inte alla som gillar det.