Katt och barngrind???
Vad har ni för grind till trappan, ni som har katter???
Svårt att tro att våra kan lära sig att hoppa över och mellan spjälorna kommer de definitivt inte...
Vad har ni för grind till trappan, ni som har katter???
Svårt att tro att våra kan lära sig att hoppa över och mellan spjälorna kommer de definitivt inte...
Vi har satt våra över kanten "listen" längst ner ca 1 dm upp i luften och den ena hon kryper under och den andra hoppar över. Vill dom ta sig till andra sidan kommer dom på sätt.
Varför skulle dom inte kunna lära sig hoppa??
Tack för svaret, MoonFlihght. 10 cm borde ju räcka för katterna utan att barnen kan klämma sig.
kanske de skulle lära sig.. De är 8 år och ganska klumpiga för att vara katter...
Några mer förslag?
Mina katter hoppar över den helt enkelt
(och dom är klumpiga för att vara katter)
Vi har en trägrind som man fäller uppåt. vi har helt enkelt flyttat två spjälor så det blev ett större hål mellan så katten kommer genom!
Vi har ingen trapp men däremot grin in till vår lilla hall där katterna har sin mat och lilla toalett där kattlådan står. De är klumpkatter, men hoppar över grinden.
vi har också trägrind man fäller uppåt. katterna hoppar över den längst ner i trappen (både den lilla feta och den stora klumpiga ) och går mellan spjälorna i räcket längst upp numer, men i början hoppade de upp på det. de började med det på en gång så de fattar nog fortare än man tror
Min katt klättrar över grinden hur lätt som helst