TS:
Först och främst. Tänk på att denna katt är en unge, en bebis. Den har inte det beteendet den kommer att ha som vuxen. Kattungar behöver leka och busa. Att de använder klor och tänder är fullständigt normalt och inte ngt som kommer att "följa med" när den blir äldre sen. Det gör den för att det kliar i tänderna och för att lära sig använda sin kropp. Den lär sig jaga, klättra och slåss. Det är en viktig del i dess utveckling. Såklart kan man säga ifrån om den blir för hårdhänt eller om den är på möblerna och liknande. Men då måste man ge den någonting annat istället. Leksaker, klösbräda eller låta den vara utomhus mycket. Jag vet inte om du planerar att ha den inne eller ute. jag anser personligen att de bondkatter vi har i sverige har aldeles för mycket vilt i sig för att må bra som innekatt, i regel. Men det är upp till en själv att vara vaksam på det.
Den är iaf stor nog att vara utomhus, utan koppel. Det viktiga är att ni är med i början. De håller sig nära, det vet själva att de inte klarar sig själva än.
Ang ögonen kan man hoppas att det bara är en vanlig ögoninflammation. Börja med att ta en bommulstuss, fyll den med vatten och pressa ut det i ögonen på katten. 1-2 gånger om dagen räcker för att se en förbättrning. Genom att göra så sköljer du ögonen och hjälper dem att bli av med inflammationen. Det brukar blir bättre på bara några dagar. Men var noga med att inte ta missen nära ögonen i onödan, och byt bommulstuss och tvätta av händerna när du ska göra det andra ögat. Annars kan du föra inflammationen mellan ögonen och då blir det aldrig bra. Katter är dessutom väldigt bra på att själva tvätta rent sig och sköta sår/skador/inflammationer. Blir det inte bättre, kontakta vet.
Kattungar har ibland svårt att veta när man sover och när man är vaken. De är ju bebisar som sagt och sover/är vakna i skift. Ofta har de en period när de är mycket uppe om nätterna. Men de lugnar ner sig fort. Det är viktigt att man inte stöter bort dem för mkt. Katter sover gärna inte på golvet, hellre högt upp på ett bord eller liknande. Annars sover kattungar gärna i sängen, de är inte vuxna än och behöver både beskydd och värme. Oftast försvinner det beteendet men tiden.