om ischiasnerven ligger i kläm, kan man göra något åt det?
eller är det bara att stå ut med det? det har nämligen gått 7 år nu och det börjar bli drygt...
eller är det bara att stå ut med det? det har nämligen gått 7 år nu och det börjar bli drygt...
Har du varit hos en duktig kiropraktor?
nej, jag har inte sökt hjälp alls, det är därför jag frågar här, om det finns en rimlig chans att åtgärda problemet.
...
:)
Hur har den hamnat i kläm? Hur vet du att den hamnat i kläm?
prova akupunktur. Hjälpte mig, och om det inte hjälper så är det iaf inte skadligt
Gå till en kiropraktor eller naparapat. Finns väl ingen anledning att gå runt och ha ont när det kan åtgärdas.
Nåt du kan göra är att kontakta en specialist inom akupressur,
Alternativt akupunktur.
Fötterna är något du ska försöka få masserade, speciellt den bakre delen om du har problem med ischiasnerven.
Men sånt vet "akupressören" om.
Kolla i telefonkatalogen efter hjälp.
Dumt att ha ont när det finns hjälp.
Lycka till!
Jag har ischias nu, har varit hos kiropraktor, och det beror helt på vad som klämmer på nerven, mitt itps är at gå till läkare och kolla varför du har ont.
hej, här finns en till med ischias Fast jag har flera diskbråck som gör att jag får smärta i benet. Ett hett tips är att gå till en sjukgymnast, han/hon kan hjälpa dej. Jag ligger i en s.k hälsobänk, en tracktionsbänk som drar ut kotorna så att trycket lättar. Du kanske åxå har ett diskbråck? Gå till en läkare så får du remiss till magnetröntgen och sjukgymnast.
Min erfarenhet är att svenska läkare åtgärdar allt med tabletter, även så konkreta problem som att en nerv ligger i kläm eller att en ryggkota är på fel ställe. Prata med en kiropraktor, naprapat, akupressör och/eller annan som kan komma med förslag. Alla passar inte för alla, men säkert några för just dig.
Och, ja, sådana problem kan åtgärdas.
jag vet inte hur jag ska förklara riktigt, men det finns en slags gele inuti diskarna mellan kotorna som pressas ut på nåt vis, och så bildas ett bråck som klämmer mot nerverna. Isciasnerven är iallafall den största nerven vi har och det är den som ligger i kläm när man har iscias. kolla på vårdguiden.se där står det om diskbråck. Flera av mina bråck har självläkt, men jag har åxå fått nya(det sista orsakades av skoteråkning!) Jag har inga reflexer i foten, mycket nedsatt känsel i vaden men ändå vill dom inte operera. En operation kan göra det mycket värre säger dom. Så jag går som sagt regelbundet hos en sjukgymnast och får helt enkelt vänta ut att det ska läka av sig själv.
Alltså... du har gått med problemet i hela 7 år och inte gjort något? Sedan kommer du här på FL och frågar medlemmarna OM något kan göras?
Där ser man.
det var alltså en stor nyhet för mig att det överhuvudtaget går att åtgärdas, så det finns ingen anledning att vara spydig för att jag är nyfiken och kollar en extra gång. ;)
jag trodde också att jag hade ischias det trodde min sjukgymnast också. men smärtorna blev bara värre och värre tillslut kunde jag inte gå. Åkte in akut fick en akut tid till magnet röntgen det visade sig vara ett väldigt stort diskbråck och ett litet så jag blev opererad nu för en månad sedan. Nu har jag inte det minsta ont och känner mig som en hel människa igen. Så mitt råd är att kolla upp det om du inte redan har gjort det. Bättre sent än aldrig
Lycka till