• tropical girl

    Ris och köttbullar?

    Vad kan man göra för maträtt av ris och köttbullar?

  • Svar på tråden Ris och köttbullar?
  • tropical girl

    Tänker göra mycket och frysa in maten. Därför kan jag inte koka potatis, när potatisen inte kan frysas.

  • jenn06

    du vill alltså ha olika maträtter med ris och likadant med köttbullar??

  • jenn06

    ris : flygande jakob, ugnstektfalukorv, korvstroganoff, kinamix & kassler,kyckling,köttfärsås,

    Köttbullar: olika pasta sorter, stuvade makaroner,potatisgratäng,

    det är vad jag kommer på förtillfället :)
    Hör av mig om jag kommer på mer :)

  • annki72

    Vad händer med potatisen om den fryses?

    jag gör ofta matlådor med potatis i och har aldrig märkt att det inte går.....

  • tropical girl

    tack jenn06
    jag skulle vilja ha en maträtt där både ris och köttbullar ingår.

    annki72

    Jag har läst att kokt potatis inte går att frysas, för då faller den sönder i mitten och blir till en blöt sörja.

    Så det går att koka potatis och frysa in med köttbullar + sås?

  • jenn06

    det vet jag tyvärr ingen :(

  • tropical girl

    Någon som har ätit Ris och köttbullar?
    Kanske man inte kan kombinera detta??

  • Jossebell

    ris + delade köttbullar och massor av grönsaker. enklast att ta wokgrönsaker så slipper man planera själv utan bara hälla i en påse och steka med köttbullarna medans riset kokar.

  • tropical girl

    Jossebell

    Tack det skall jag testa

  • briar

    Gör en god tomatsås, jag brukar göra med saffran och vitlök, i med köttbullarna och låt bli varmt! Ris till funkar utmärkt!

  • annki72
    tropical girl skrev 2007-05-15 09:27:05 följande:
    tack jenn06jag skulle vilja ha en maträtt där både ris och köttbullar ingår. annki72Jag har läst att kokt potatis inte går att frysas, för då faller den sönder i mitten och blir till en blöt sörja. Så det går att koka potatis och frysa in med köttbullar + sås?
    Jadå det går att frysa potatis,den går inte sönder eller bli en blöt sörja, är precis som nykokt, tycker jag iallafall.
  • luvliness

    Gor kottbullar men krydda med spiskummin, lite paprikapulver, oregano, vitlok salt och peppar. Hacka lite svarta oliver och feta ost och lagg i oxa.
    Detta e jattegott med ris&tzatziki!

  • annca

    Jag gör ofta en tomatsås med: krossad tomat, lök, mycket vitök och lite kanel och spiskummin till köttbullar (kryddade med vitlök, mynta och spiskummin) och serverar med ris och tzatziki.

    Jag fryser också mat med potatis ganska ofta. Visst, den blir ju inte riktigt lika bra som nykokt, men helt ok för en matlåda.
    Potatisgratäng och potatismos funkar finfint att frysa tex.


    ~*~ Ursäkta mig men hey! Man har väl rätt att ändra sig...? (W.Crafoord)~*~
Svar på tråden Ris och köttbullar?