Diska teflonpanna i diskmaskin??
Hej på er!!
Kan man köra teflonpanna / teflonkastrull i diskmaskinen?
Hej på er!!
Kan man köra teflonpanna / teflonkastrull i diskmaskinen?
Jag gör alltid det
NEJ!!!
Maskindiskmedel förstör stekpannorna!
ALDRIG teflon i diskmaskin - gäller både kastruller o stekpanna!
Skölj ur under rinnande vatten o torka rent...
Då gör jag det också
Jag gör det. Egentligen ska man ju inte använda diskmedel alls, men det känns väldigt ofräscht tycker jag.
Jag har pratat med försäljaren efter som jag säljer stekpannor, de har sagt att det är ok, fast det är nog olika på olika kastruller
Nyfiken gul: ok ? står på en panna att det går om man bara smörjer den me matolja efteråt... men det e andra som jag har köpt på ICA (Prima Cookery) som de inte står nått på!! Hmm... orka handiska när man köpt en diskmaskin
Aldrig i diskmaskin, däremot SKA man använda diskmedel till teflonpannor. Det är de i gjutjärn som bara ska diskas ur i hett vatten.
Jag kör allt i diskmaskinen. Även stekpanna och kastruller. Funkar utmärkt.
*suck* bara o ställa sig me skiten o handdiska då antar jag
Nyfiken gul: Har inga barn
men men... inget annat än o gå o diska då!! *kilar iväg*
Oj! jag visste inte att det var giftigt. Gäller det om man fått små "hack" märken i med? Isåfall åker båda stekpannorna i sopen nu.