• vofflan

    Hur får jag bort en fläck på parketten?

    Det har blivit klistermärken från filttassar som jag inte satt fast ordentligt o barn som drar om kring stolar , hur får jag bort dem på parkett, ?

    sen har jag en oljefläck också men den kan man nog inte få bort alls

  • Svar på tråden Hur får jag bort en fläck på parketten?
  • Fru Engman

    Vanish kanske?

    Förlåt men jag kunde inte låta bli... *hihi*

    Har ingen aning faktiskt men lycka till!!!


    ♥Hanna&Lillis♥
  • Lilla näktergal

    Ja det där klistret är skitsvårt att få bort. jag provad ALLT och det enda som funkade utan att repa parketen eller förstöra lacken var att gnida med tummen! Blev nästan skinnflådd men det fungerade.

    Lycka till.

  • Fru Engman

    Eller jo.. testa att sudda med suddgummi!

    Skitbra sätt att få bort skomärken...


    ♥Hanna&Lillis♥
  • Dundermamman

    Jag har haft samma problem med möbeltassklister och de gick bort med en trasa med matolja! Oljan löste upp klistret och sedan var det bara att skrapa lite lätt med nageln .-D

  • vofflan

    men min parkett är inte blank utan matt, den suger åt sig olja hur lätt som helst, då byter jag bara fläck

  • Dundermamman
    vofflan skrev 2007-05-21 19:15:04 följande:
    men min parkett är inte blank utan matt, den suger åt sig olja hur lätt som helst, då byter jag bara fläck
    Aj då, vår är lackad! Fungerade hur bra som helst!
  • vofflan

    limmet har liksom hårdat

Svar på tråden Hur får jag bort en fläck på parketten?