• Urcellen Ellen

    Mäta sträckan jag sprungit? Sida på nätet?

    Finns det nån kartsida på nätet där jag kan mäta sträckan jag sprungit?

  • Svar på tråden Mäta sträckan jag sprungit? Sida på nätet?
  • Urcellen Ellen

    På löpning.se får jag inte upp nån karta... är det nåt som inte funkar hos mig då? På hitta förstår jag inte vad du menar, jag hittar ingenstans att mäta en sträcka om jag inte gör en vägbeskrivning och det blir ju svårt när det inte alltid är bilvägar man springer på.

  • Urcellen Ellen

    Det kanske är nåt jag inte fattat men jag får ingen fart varken på iform eller löpning.

  • Urcellen Ellen

    Men då utgår det ju från bilvägar. När man springer blir det ju mycket små vägar och sånt. Och på ett ungefär med bilväg jämfört med småvägar kan ju skilja på km och jag vill ju vet hur långt jag sprungit.

  • muulinn

    Hej!

    Jag använder www.stepwhere.com och tycker den är toppen! Sidan är visserligen på engelska, men det är väldigt lätt att navigera (efter du registrerat dig).

    Man kan lägga upp egna rundor eller söka bland dom andra medlemmar lagt upp, självklart är de flesta av dessa på andra kontinenter.. men ändå.

    Med hjälp av en sökning av ort kan du få fram en karta (både satelit, vanlig eller hybrid) och därigenom "plotta" fram din löp/träningsrunda.

    Ta en kik vetja!

  • Urcellen Ellen

    Den sidan låter ju lite som de på iform och löpning.se. Tyvärr kan jag inte se några kartor. Måste man vara registrerad eller ha något särskilt program? Jag hittar inget om det... Nån som vet?

  • muulinn

    Urcellen Ellen skrev 2007-05-31 07:49:54 följande:


    Den sidan låter ju lite som de på iform och löpning.se. Tyvärr kan jag inte se några kartor. Måste man vara registrerad eller ha något särskilt program? Jag hittar inget om det... Nån som vet?
    Tror att de allra flesta sidor kräver att du registrerar dig. Tar ju dock inte så lång tid... Dock krävs inget speciellt program.

    Här är en liten genomgång om Stepwhere, ifall du skulle välja att registrera dig där.

    - Registrera dig.
    - Välj "Route" i övre listen.
    - Draw Route (här laddas en världskarta)
    - Find a city (Skriv in den ort du vill söka fram, ex. Stockholm). Tryck "Go".
    En lista med matchande resultat dyker upp, välj den du tycker passar ditt önskemål bäst.
    - Tryck "Start Drawing"
    Din valda karta visas nu och du kan börja plotta ut din löpväg på karta. Stepwhere kräver likt andra siter att du själv markerar vilken väg du sprungit. Du kan alltså inte skriva in en startpunkt och en slutpunkt.
    - Sträckan du sprungit kan räknas i miles eller kilometer, vilket du själv väljer.

    ///Malin
Svar på tråden Mäta sträckan jag sprungit? Sida på nätet?