• Katja77

    Myggnät med kardborreband?

    Jag skulle vilja ha myggnät till balkongdörren. Med kardborreband som man fäster i dörrkarmen vore smidigt. Är det någon som var var jag kan köpa det?

  • Svar på tråden Myggnät med kardborreband?
  • lisabe

    Jag testade det förra sommaren och jag tycker INTE att det var nå att rekomendera... Helt kasst!!!

  • Katja77

    kvinnan 78, tack för tipset!

    lisabe, varför var det inte bra?

  • lisabe

    Nää.... det var krångligt att sätta upp för det första och sedan lossnade det jämt... jag blev bara irriterad av att se det =/

  • Babalu

    Köp tunnt tyg och självhäftande kardborreband. Sätt upp den taggiga delen av karborrebandet i dörröppningen och sätt sen dit tyget. Ikea har ett lämpligt tyg "britt" för en 7kr/metern som passar perfekt. Du behöver bara fästa lite kardborreband "duttvis" längs dörren så du behöver inga större mängder. Billig lösning!

  • therre

    Vi har köpt från Ellos för något år sedan. Men kardborren lossnade ganska lätt, då häftade vi fast den. Inga problem.

  • Teskedsmamman

    Jag har köpt på Rusta till våra ytterdörrar och fönster, nu när de sitter uppe för tredje sommaren kan jag se att de är på väg att släppa i klistringen, men som sagt, häftapparat löser det mesta

    Jag tycker de är bra då vi har MASSOR med flugor, vissa kommer in men inte alls lika många som utan nät. Däremot tycker jag att myggen kryper igenom, eller så är det knotten


    Magdis med Totte 0402, Ian 0510 och & Tudor (?) - vecka 34
  • Katja77

    Tack för alla svar! Näten ska jag ha dels för att katterna inte ska kunna smita ut på balkongen under natten och dels för att slippa mygg.

  • Älskar mina  underbara döttrar

    Köpte förra året på Lidels och fick aldrig upp det då, i går så satt jag det på plats. Det var verkligen skitenkelt och fäste jättebra. Jag är så nöjd att kunna hålla småkryp och flygfän ute.
    Ska kolla om det finns mer...
    Lycka till!

  • Karpet

    Fast katterna kommer att ta sig förbi nätet, utan problem.


    Katja77 skrev 2007-06-10 00:04:40 följande:
    Tack för alla svar! Näten ska jag ha dels för att katterna inte ska kunna smita ut på balkongen under natten och dels för att slippa mygg.
  • BimBim o Knorrans Mamma

    vi köpte till både fönster och dörrar på ÖB.


    (¯`°?.¸ ♥ BimBim ♥ ¸.?°´¯)
Svar på tråden Myggnät med kardborreband?