• Redlily

    Att göra I göteborg?

    Nu har vi äntligen bestämt att vi ska åka till Göteborg nästa helg, bo på hotell Eggers. Behöver en paus från bebisnojan :)

    Kan ni tipsa om nått bra fik, restaurang, nöje eller butik mm?

  • Svar på tråden Att göra I göteborg?
  • PuhGirl

    Jösses vart ska man börja?
    Universeum, Liseberg,Bergakungens biosalonger, Gå i slottskogen, bowla, spela biljard, sitt apå ute serveringar på avenyn i solen förhoppningsvis.
    Restauranger finns det så många av, det beror på vilken prisklass d ska vara i

  • panki2

    Liseberg
    Avenyn dag och kvällstid
    Slottsskogen
    Trädgårdföreningen
    Linnestaden (massor av fik)
    Haga (massor av fik o gulliga butiker)

    Min favvo restaurang är popcorn, tror dock att man måste boka. Är även osäker på om de har uteservering. Du hittar den på restaurangguiden.

  • Supersanna

    Lite tips...

    Butik: Zara har ju öppnat en butik i Gbg, ligger i Arkaden precis vid brunnsparken. Saluhallen är trevligt att gå runt i med, ligger vid kungsport.

    Fik: Husaren, ligger i Haga. Känd för sina stora kanelbullar bla.

    Restaurang: Bryggeriet, ligger på avenyn eller jensens böfhus i brunnsparken.

    Hoppas ni får en trevlig helg

  • Pyret 78

    Kan bara gratulera till ett utmärkt val av hotell. Inget rum är det andra likt, men alla så fina. Frukostbuffén är super (fast det tycker man väl alltid på hotell ) Har bott där några ggr när min mamma arbetade i Gbg på veckorna. Var fl då så det var lätt att ta tåget för att hälsa på ibland.

Svar på tråden Att göra I göteborg?