Vi har inga faddrar till vårt andra barn!
Ska snart döpa vårt andra barn och det känns lite olustigt att inte ha faddrar. Någon fler som inte har det? Kyrkan frågade om det närjag bokade dop, jag sa bara att inget var klart..
Vårt första barn har två faddrar, en från "min" sida och en från "pappans" sida. Ingen av dessa är aktuella att fråga till barn nr två (man brukar kanske inte ens ha samma?) och ingen av dessa kommer ens att närvara på andra barnets dop. De bor inte heller i samma stad som oss.
Vi har liksom "ingen", ingen mormor, moster, inga jättenära gemensamma vänner (sambons vänner tex, har själva inte barn och är inte såå intresserade av våra att jag tycker de är lämpliga). Är det bättre att vara utan fadder fast det känns trist än att fråga någon -som kanske tackar ja- men ändå inte direkt engagerar sig i barnet? För mig är en fadder en annan vuxen i barnets nÄRHET som kanske komemr ihåg födelsedagar, tar hand om barnet ibland, fnns där som ett extra stöd utöver föräldrarna genom hela barnets uppväxt.
Hm, vet inte vad jag riktigt vill med mitt inlägg
Känns bara så tråkigt att inte ha faddrar, liksom så "uppenbart" att vi är rätt ensamma, eller iaf inte har några som står oss riktigt nära