OB inom vården för nationaldagen?
Nationaldagen (6 juni) var ju förra veckan! Vi som arbetade den dagen, vad ligger OB på? En del säger att det är storhelg och en del säger att det är "vanlig" helg. Vad stämmer egentligen?
Nationaldagen (6 juni) var ju förra veckan! Vi som arbetade den dagen, vad ligger OB på? En del säger att det är storhelg och en del säger att det är "vanlig" helg. Vad stämmer egentligen?
Storhelg
o det började redan 19 dagen innan tror jag.. Jag är int esäker på det sista men storhelg är det.
natinaldagen är en vanlig söndag.
Är du timanställd kan du ju fylla i storhelg så får de ju rätta efter det. Men jag är ganska säker på att det var storhelg.
Ok, låter ju rimligt enligt mig eftersom Nationaldagen blev helgdag itälet för annandag pingst som är storhelg.
Men enligt min chef så är detta en vanlig helg när det gäller OB.... jag har svårt att accpetera det....
Se, alla har olika bud! Rätt lustigt att det är så luddigt....
Det är som en söndag(ej storhelg)
infaller nationaldagen en lör eller sön ska de anställda kompenseras med en extra ledig dag. Då kan det inte vara en "normal" söndag.
Rokka Jill, den länken visar ju ett annat fackförbunds avtal än det som följs inom vården... Inom vården tillhör vi vårdförbundet eller kommunal! Tyvärr står ej 6 juni med på vårdförbundets sida om Ob (vad jag kan se).... http://www.vardforbundet.se/templates/VFArticlePage4.aspx?id=8927
det är väl en vanlig söndag!
vet inte hur det blir med vårt nya avtal för där skulle det bli en kompensation för den6 juni
tillhör du kommunal så är det vanlig söndag.
Rokka Jill- det var ju en bättre länk du hittade! Då har jag svart på vitt kring hur nationaldagen ska ersättas! Alltså som vanlig helgdag. Trist att det ersattes lägre eftersom annandag pingst var storhelg och nu har den helgdagen sumpats!
hela pingst helgen är storhelg!!!