när försvinner tröttheten?
Är i v 8 och är så himla trött. Jag undrar bara när man kan märka att den avtar. Är det inte förän graviditeten är slut eler är det nu första veckorna som man är så här?
anna
Är i v 8 och är så himla trött. Jag undrar bara när man kan märka att den avtar. Är det inte förän graviditeten är slut eler är det nu första veckorna som man är så här?
anna
Jag var extratrött i början, svårt att säga exakt när det gick över, men det blev bättre iaf!
Trötthet kommer du ju alltid känna men denna trötthet som du har nu kommer avta runt v12. Om du har kasst hb värde så kommer detta påvärka hur mktt du orkar också men du kan ju be bm kolla ditt hb för att se om du behöver extra sen.
det brukar försvinna runt vecka 12. men jag har fortfarande kvar mitt... men inte lika starkt
Det låter ju bra att det blir lite bättre i allafall. Jag är också i vecka 8 och är väldigt trött ganska ofta tycker jag.
det försvinner i 2a trimestern och kommer tillbaka de/den sista månaden igen..men det e skönt tycker jag
Under min första graviditet gick tröttheten över i v 38! Blev tillslut sjukskriven för jag kunde inte göra någonting. Trots alla "löften" om att tröttheten skulle ge med sig runt v 12. Men mitt fall var ovanligt enligt min läkare...
ok men jag antar att man kan ha mer eller mindre trötthet. jag har varit såå trött fram till idag då orkar jag helt plötsligt vara uppe till nio? Helt otroligt. Men efter 12 säger ni?
Vid v 12 började det avta för mig, släppte helt gjorde tröttheten och alla andra jobbiga biverkningar (lite illamående och allmän pms-känsla...) ungefär v 14-15. Då förstod jag äntligen vad folk menade med att det är ganska härligt att vänta barn! Fram till de senaste 3 v har det varit underbart! Har bf idag och längtar som som bara den efter min bebis. Lycka till m graviditeten.
När jag var gravid var jag extremt trött fram till inskrivningen då jag fick förklarat för mig att jag hade dåligt blodvärde (pga för litet järnintag). Jag fick börja äta järntabletter direkt och då försvann den värsta tröttheten. Fick äta järntabletter i stort sett hela graviditeten och mot slutet åt jag starkare än vanligt. Var noga med att äta fibrer, grönsaker, frukt och järnrikt. Hoppas att det avtar snart, lycka till!
Har varit jättetrött fram tills idag, när jag faktiskt orkade träna Är i mitten på v8..
Nienna.. jag me. Är förvånad att jag fortfarande är uppe men man får väl njuta så länge det varar.
Min börjar försvinna nu. är i vecka 17!
Jag går och väntar på att tröttheten och framförallt illamånendet ska ge med sig. Just nu är det inte roligt alls att vara gravid
Jag sover väldigt mycket, förutom från kl 9 på kvällen till 8 på morgonen så tar jag en tupplur på 1-2 timmar/ dag. Och när jag är vaken mår jag så illa så jag knappt vill röra mig. Tur att man har hunden så man i alla fall måste ut då och då!
när barnet är 18 ungefär, och flyttar hemifrån!
annars tycker jag det blev bättre kring v 13-14 ungefär och sen värre vid v35 igen!
Jag tycker att jag blev mycket piggare ungefär när jag gick in i andra trimestern. Då mådde jag verkligen jättebra och hade mycket energi.
Nu i vecka 30 börjar det bli lite tungt och jag är trött igen, men inte på samma sätt!
Är i v 30 o e om inte annat mer trött nu än vad jag var i början om de nu e möjligt!
Dricker blutsaft o har gjort de sedan start, men har låg blodvärde iaf.. nifferex o dyligt hjälper tyvärr inte alls..
Jag är i v.12 ocg redan i v.10 blev det en aning bättre. (Är dock jättetrött fortfarande men inte riktigt så som det var alldeles där i början, det var bara zombie för mig, absolut ingenting fungerade)