Kan man byta bvc? (lite långt)
Har en dotter på 17 månader och BF igen i augusti och är fortfarande arg och ledsen på BVC tanten som jag var hos igår med min dotter.
2,5 veckor efter förlossning 1 fick jag svinont i brösten, en svidande smärta som inte ville gå bort och som bara förvärrades. Det blev ett helvete att amma för då gjorde det ännu mera ont. Vid 2 olika tillfällen tog jag upp detta på BVC men fick veta "att det är mjölken som rinner till!" Hon tittade inte på mig eller på min dotter. Först när jag gråtande åkte tillbaka till BB fick jag rätt diagnos: svamp inuti brösten. Antibiotikakur och salva och smärtorna försvann efter några dagar.
Min dotter skrek och skrek och skrek från 22.00-02.00 på kvällen (nr hon var 5 veckor). Till slut ringde jag till BVC, lite orolig om det kanske var kolik????? Ja, hon visste inte...jag frågar: men ska jag kanske ge henne miniform eller...."ja det ska du göra!" säger damen. En vecka därpå kom jag på att dottern var övertrött och behövde sova tidigare. Jag fick 0 svar från BVC.
Sedan gick denna BVC tant i pension. Hurra tänkte jag som faktiskt hoppades på att det skulle komma en ny, kanske lite yngre förmåga som jag kunde få ett större förtroende för särskild eftersom vi ska ha ett barn till. Men inte....
Nya damen är en meddelålders dam som tittade en gång på våran dotters kurva och berättade för min man att hon kanske var glutenallergiker och att hon var super liten.
Min dotter ÄR liten. Hon har en mamma som er 1,50 och en pappa som er 1,72 och mager som en sticka (han kan äta hur mycket som helst utan att gå upp i vikt). Dottern har varit liten sedan hon föddes och gjorde ett dyk från sin kurva när vi gick från gröt till riktig mat. sedan dess har hon inte kommit tillbaka till sin kurva igen. Hon äter 5-6 gänger per dag, är inte det minsta kräsen och är ett aktivt, mycket glad och pratsamt barn som är nyfiken på livet. Så fort vi gör något så kommer alla fram och berättar "vilken glad unge!" och "vilken tur ni har!".
Igår var vi på BVC och då började tanten prata om barndoktor, utredning och att hon ville prata med dagis! Jag fattar ingenting, jag känner absolut ingen som inte kan intyga att min dotter är det absolut gladaste och piggaste barnet som finns. trots att hon kanske är liten av sin ålder.
Eftersom jag känner att jag har tappat förtroendet fullständigt för BVC tanten och för den specifika vårdcentralen överhuvudtagit känner jag faktiskt inte alls för att gå dit med mina barn. Jag kanske överreagerar men jag vill byta vårdcentral och BVC.
Är det någon som har varit ute för samma problem och hur gick det för er sedan?