Erbjudande om vattkoppor
Nära vänners barn har fått vattkoppor och vi har nu fått ett flott erbjudande om att komma och besöka dem för att låta vår 1,5 års son möta sjukdomen i ung ålder.
Hur bör vi ställa oss?
Nära vänners barn har fått vattkoppor och vi har nu fått ett flott erbjudande om att komma och besöka dem för att låta vår 1,5 års son möta sjukdomen i ung ålder.
Hur bör vi ställa oss?
Kör .. Det ska tydligen bli jobbigare ju äldre dem blir. Även om det känns hemskt att utsätta dem för smitta så kommer det ske förr eller senare. Och just denna smitta är förr ett bra alternativ
Förstår att det känns konstigt.
Vilket sammanträffande.
Tjejen ringde och undrade idag, vi skulle nämligen åka och kolla på en lägenhet idag. Hon ringde för att hon hade fått reda på att barnen i visningslägenheten hade vattkoppor. Efter lite tvekan så bad jag att få återkomma om svar. 5 minuter senare ringer min kollega upp mig och grämer sig över att hans båda döttrar, 4 år och den andra 4 månader, har vattkoppor.
Citat: "De har utslag överallt, det är som en skräckfilm".
Men sen sa han också att det är enklare ju tidigare barnet får det, trots att det blir ett par sömnlösa nätter.
För att göra en slutplädering.
Vi gick på lägenhetsvisningen... (Jag kan återkomma med resultat)
BOB - En av de frågor som jag försökt få svar på har nämligen varit hur länge ett rum är smittsamt efter att smittbäraren har lämnat det. Jag hittar inget svar någonstans om detta så det skall bli intressant ifall ditt barn blir smittat eller ej.
Ja absolut. Vi har satt honom på vardagsrumsbordet, stängt av tv:n och sitter och tittar på honom, för att se när första utslaget kommer.
Det jag har hört, är att vattkoppor mestadels smittar vid beröring, i vistelse i samma rum kan jag inte svara på. Också smittar inte vattkoppor tredjepart. Om barnet har det kan inte pappan smitta någon annan. Har jag hört.
Läkaren jag nu frågade visste inte men drog parallellen med vanligt förkylningsvirus, som överlever cirka 10-15 minuter utan sin värd.
Det tar mellan 2-4 v innan första pricken kommer. incupationstiden eller va det nu heter är rätt lång.. smittar även innan kopporna snyns det är ett virus. vi trode bara vid berörig men det va fel. dottern smitta typ hela dagis.
Blev det några koppor?
Jag har nu synat grabben i ett par dagar och inte en enda röd prick har visat sig.
Allt är lugnt och vi kannog då konstatera att viruset inte överlever utan sin bärare, alltför länge. Troligtvis krävs beröring eller direkt närhet.
Visst blev det koppor, och massor dessutom.
14 dagar efter lek och gemensamma tuggleksaker såsom gemensam godisklubba med mera så kom kopporna, som på beställning.
Han var pigg och alert någon dag in på kopptillverkningen, nästan överaktiv såsom att vällingen skulle varit drogad men efter någon dag eller två så slöade han till rejält, blev väldigt mysig i famnen och ville inte aktivera sig någonting. Efter ytterligare någon dag så blev dygnet helt upp-och-ner och han kunde omöjligt sova mer än kanske en kvart i taget. Då var han även rejält "koppad", skall lägga upp foton senare.
Nu, tre martyrnätter senare så har hans humör kommit tillbaka även om han fortfarande är rejält koppad. Han är nästan mer röd än vit.
Jag antar att vi har gjort rätt men det fanns stunder som vi nästan ångrade vad vi givit honom in på. Vi har erbjudit grannar och vänner att hoppa på tåget men alla verkade värdera en lugn semesterresa mer än att avklara vattkoppsturen.