• Anonym (OROLIG)

    Gravid och ätit flera sömntabletter/Imovane?

    Har precis fått veta att jag är gravid i v.8,ingen planerad graviditet, vi hade tänkt vänta ca ett halvår till med att skaffa barn. Nu till saken, jag har ätit 2-3 7,5 mg Imovane dagligen fram till jag fick veta det iförgår, kan det ha tagit skada på barnet ? Jag har läst i fass och vet vad som står där, vill mer höra från någon kunnig person eller med egen/liknande erfarenhet?

  • Svar på tråden Gravid och ätit flera sömntabletter/Imovane?
  • Anonym

    Ingen fara alls, jag gjorde det samma o frågade mvc läkare för att jag vart jätte orolig. Hon sa att det inte alls var nån fara så tidigt i graviditeten så jag tror at du kan va lugn. Jag tog 2 7,5 mg imovane varje kväll fram till att jag plussa i v 6.

  • Anonym (lugn)

    Samma här! Och jag har världens goaste pojke på 11 månader som inte tog nån skada....Men ät inte fler. Har man sömnproblem finns en receptbelagd tablett som heter Propovan eller nåt sånt som du kan ta vid behov även om du är gravid.

  • Nathalie009

    jag åt det förra graviditeten också , fast stilnoct, o min dotter en frisk 2 åring =)

Svar på tråden Gravid och ätit flera sömntabletter/Imovane?