nja..
en orm som hugger en människa gör oftast ett försvarshugg, dvs biter släpper direkt!
Ibland inte ofta, kan ormen dock missta sej för att människan skulle vara ett byte, och då hugger den och håller kvar "OM DEN ÄR EN OGIFTIG ORM" medans den kramar ihjäl sitt byte..
En giftorm, hugger bara snabbt, giftet sprutas in och han släpper omedelbart..
Nu är det även viktigt att veta, att en giftorm som försvarshugger i 70% av fallen torrhugger, det gör han inte om han ska ha ihjäl ett byte
i just Snakes on a plane är allt fejk, tror dom har med en riktigt orm vid ett tillfälle, och då gör denna ormen inget, så det är verkligen inget att gå efter, ormar som är 20 tal meter långa finns inte! dom är heller inte sådär blodtörstiga som i den filmen..
När man håller på med stora ormar, brukar man oftast ha en flaska med sprit i närheten, för OM det skulle hända att ormen misstar sej och hugger och håller fast, så kan man då spruta sprit i ansiktet på den, och den släpper..
en annan sak är att böja bak svansen på ormen!
Men en orm under 2-3 meter, klarar dom flesta normalbygda vuxna människor av att slita bort, om den bara kramar, vilket då säger sej självt att ormar som finns i naturen i sverige, bör man klara av att ta bort..
Nu finns det ju huggormen, och vanliga snoken i sverige, huggormen hugger och släpper direkt, medans snoken oftast aldrig hugger en människa inte ens om man håller på med den, dock kan den hugga, men det är inte vanligt att den hugger en människa, skulle den hugga är det inte farligare än att man kanske bör ta en stelkrampspruta.
Mystic skrev 2007-06-21 13:02:47 följande:
vissa ormsorter "vägrar" släppa..så man får bända upp käkern på dem för att få loss sig.. en kompis föredetta fick ett bett över näsan o ormen vägra släppa taget..
detta är altså inte sant, troligen har ormen misstolkat din kompis för mat, och därför vägrat släppa, en viss ormsort finns det inte som vägrar släppa..
Däremot är vissa ormsorter mer aggressiva än andra, men fortfarandes oftast bara försvarshugg.