Kupefläkten på besiktning?
Kollar dom på besiktnigen om kupefläkten fungerar?
Kollar dom på besiktnigen om kupefläkten fungerar?
Nej.
Däremot så är det smart att ha den fungerande på åtminstonde en effekt för att bli av med imma vid behov.
Nej det har jag aldrig varit med om.
Nix, för den har ingen betydelse för bilens funktion och säkerhet.
man kan få nerslag på det om det är en regnig dag så rutorna blir immiga :(
KJN: Det går jättebra att veva ner rutorna också.
Vi hade en gaaammal Volvo 240 där kupéfläkten var sönder på. Vi löste det genom att veva ner rutorna, blev lite kallt iof, men så hade vi inte bilen särskilt länge heller.
Nya bilen är mycket trevligare att ha, ECC är härligt i värmen.
Okej. Ja vi kom på nu i början på veckan att vi måste besikta senast fredag annars är det körförbud. Och är en massa annat att fixa på den så att plocka väck allt för att komma åt skiten nu finns det inte tid till. Kan man ju hoppas att dom inte kollar den då, och om dom gör det så ska vi ändå besikta nästa månad igen när vi sprayat om den
Det var ju bra Sambon kör ju alltid med rutan nere så då blir han glad om han får fortsätta med det
"KJN: Det går jättebra att veva ner rutorna också"
Även vindrutan...?
KJN:
Du såg inte smileyn eller?
Och självklart kan man ju inte veva ner vindrutan, men ev. imma försvinner från vindrutan när man vevar ner (helt) sidorutorna. Det tar lite tid, men den försvinner.
BTW, det är ju ungefär så fläkten fungerar, blåser luft.