Hur hög vilopuls "får" man ha?
Min vilopuls har legat på 103-105, ibland ända uppe på 111slag/minut nu den sista veckan. Annars brukar jag ligga på ca 80 slag/minut. Jag har en Bt-mätare som även visar puls så det är därför jag vet.
Jag hade högre antal slag i höstas och pratade min BM om det och hon sa att om jag inte blev böttrre skulle jag höra av mig, hon tog allvarligt på det. Någon dag efter åt fick jag en förkylning och efter tillfrisknandet blev vilopulsen bra igen.
Men nu är vilopulsen hög, jag har ingen infektion och har inte haft på länge. Var hos BM i tors, en annan, min ord. har semester. Hon sa att hon inte visste vad man gör åt det och viftade bort det. Hon kände på min puls med fingrarna och sa även att jag gjorde dubbelslag ibland. (Detta är den BM som missade HF på mig med Z. och var allmänt klantig när jag väntade C.)
Jag ska på tillväxt-UL på måndag med läkartid även inplanerat och kommer ta upp min höga vilopuls då men är mest nyfiken på vad en normal vilopulsen kan vara när man är gravid.