Barn-husdjur-sorg
igår fick vårat marsvin bert somna in akut.han blev inte äldre än ca 7-8 månader gammal
jag var med under hans sista minuter,när de gav honom sprutan,jag stortjöt.fick hålla honom i famnen medans han somnade in.det var svårt att skilljas från vårat marsvin.
idag åkte vi tillbaka till djursjukhuset för att beta sista delen av räkningen.frågade om man kunde få ta ett sista farväl innan han kremerades,vi fick ta farväl,det blev många tårar inför marsvinet.de två äldsta barnen på 12 och 6 år ville ta ett stort farväl villket de fick göra.
snart kommer vår bert spridas i en minneslund för husdjur
sorgen är stor och barnen gråter ena stunden och är glada i nästa.men jag är mest orolig på 12 åringen som får gråtattacker flera gånger per timme.
tröstar och tröstar barnen,är själv jätteledsen(maken ocjh lillan märks det inget på)orkar knappt prata om marvinet.
12 åringen vill ha ett nytt marsvin,men jag vill att vi väntar till sorgen har lagt sig.
nån som har barn runt 6 och 12 år som har varit med om att ta farväl till ett kärt husdjur?hur mycket grät era barn/visade de sorgen öppet?hur länge sörjde de sina husdjur?
vi saknar våran kära pratglada bert.men hur gör man för att få barnen på andra tankar?vill inte köpa ett tröst marsvin då det känns fel