• Emmena

    Hur syr man en vetekudde?

    Som frågan lyder, hur syr man en vetekudde?

    Min som jag har luktar så mycket och nu när jag bara går hemma så tänkte jag sy en ny. Någon som har mönster och vet vad som ska vara i? Finns det att köpa på ICA, eller ska man köpa det på någon hobbyaffär?

  • Svar på tråden Hur syr man en vetekudde?
  • Me81

    Du går till en tygbutik å köper linne..
    Sen kan du sy en hel vanlig fyrkantig/avlång hur du vill..påse...sätter i vetet å syr fast..sen syr du en påse till som du kan lägga utanpå( utan å sy fast) som du kan ta av å byka när du vill..
    Sydde ny påse åt min vetekudde eftersom den var så mycket använd att det började sippra ut vetekorn ur den..

  • Emmena

    Men det är vanligt vetekorn som finns i affären?

  • Me81

    ja tror det jo..ja tog ju mina gamla korn men det e nog helt valiga vetekorn!

  • Bakeapple

    Japp, helt vanliga (hela) vetekorn, annars kan man använda ris eller tex körsbärskärnor också. Ett litet tips är att sy kanaler i kudden, så hamnar inte allt vete i samma hörn, utan håller sig jämnt fördelat.

  • Me81

    jo d va ganska smart faktiskt!

  • Emmena

    Tack snälla för alla svar, nu ska jag bara köpa tyg och sen sätta igång och sy!

Svar på tråden Hur syr man en vetekudde?