Floristtråd
Det var ett tag sen jag såg en tråd för oss florister! Tänkte att det vore roligt att prata lite om yrket, hur går det för er med jobb? Har ni utbildning eller är ni upplärda i butik? Så prata på!
Det var ett tag sen jag såg en tråd för oss florister! Tänkte att det vore roligt att prata lite om yrket, hur går det för er med jobb? Har ni utbildning eller är ni upplärda i butik? Så prata på!
puff puff, nog måste det finnas fler florister här!
Jodå, visst finns vi här! Nu är jag ju mammaledig från att vara arbetslös florist, men jobbar fortfarande med mitt egna företag hemifrån och gör blommor främst till bröllop.
Vi har väl skrivit i samma tråd förr va? Kan ju skriva igen att jag är hälften utbildad och hälften upplärd i butik. Min yrkestitel är egentligen decorist då jag gick en halvårsutbildning till hälften florist, hälften dekoratör. Alltså är jag specialiserad på att inreda och skylta med blommor och inredning... Men sen har jag jobbat som florist genom praktiker och fast jobb i blomsteraffärer.
Hur går det för dig med jobb? Jobbar du med något annat under tiden?
Jag har precis blivit arbetslös nu, men jag har jobbat som florist nu innan.
Har utbildning från Norrköping....
Vart läser man till dekoratör?
tvillingmorsa: Tråkigt att du precis blivit arbetslös! Vet hur det är... Jag jobbade i en affär som gick i konkurs våren 06, och det sura är att nu i efterhand förstår jag att det var chefen som misskötte affärena och aldrig skulle haft eget från början!
Till dekoratör kan man nog bara läsa till i Leksand och Stockholm tror jag. Men jag läste till decorist och det gjorde jag på Munkeröds utbildningscenter i Stenungsund...tyvärr finns inte den utbildningen kvar längre.
Jo det känns lite surt...
Jaha vad synd, lite sugen på nåt sånt...men vore ju kul om det fanns nåt i närheten...
va roligt med florister. själv jobbar jag heltid som florist i stockholm. jag gick min utbildning på gymnasiet i stockholm och jag stor trivs som florist. jobbade ett tag i eskilstuna som florist också.