Fråga angående aoura besök
Hej!
På torsdag ska jag besöka en aurora barnmorska och planera min förlossning lite och jag undrar hur mycket jag kan ha som krav.Anledningen till att jag ska dit är att jag med sonen hade en jätte jobbig förlossning som slutade med att dom fick dra ut honom med sugklocka pga värksvaghet eftersom jag legat i så många dagar med samandragningar.
Så denna gången är jag livrädd för att det ska bli samma sak igen och undrar vad ni tycker är rimligt att ligga på förlossningen med sonen låg ja 3dagar och hade ont hela tiden.
Sen så undrar jag om jag kan be om att få bli igångsatt på bf om inget har hänt eller om det är ett för stort krav från min sida,vill verkligen inte behöva gå över dom där 16dagarna som jag gick över sist.
Jag har kanske inte riktigt förlossnings rädsla men jag känner att paniken närmar sig nu när det börjar och närma sig förlossningen.
Sen så undrar jag om man som aourar patient blir behandlad på ett annat sätt än som en vanlig omföderska?
Hoppas att någon förstår sig på detta svamel
Kram Ida