Har plockat kantareller som jag vill frysa, räcker det att rensa dem först?
Måste man göra något mer än att rensa de innan man lägger dem i en burk i frysen?
Måste man göra något mer än att rensa de innan man lägger dem i en burk i frysen?
Jag skulle förvälla dem, kolla i en kokbok. Mums vad gott
Du bör förvälla dem.
Alltså låta dem koka upp i vatten. Var beredd att det blir mycket mindre efter att du förvällt dem.
Jag brukar rensa, lägga i en kastrull UTAN ngt vatten och sedan förvälla tills kantarellvätskan försvinner. Brukar ta en timma om det är mkt svamp.
i skogen fryser svampar ihjäl och blir slemmiga små högar efter bara en frostnatt på hösten om man har otur. jag steker/förväller all svamp innan jag fryser den och det funkar fin fint, skulle INTE våga stoppa in skogens gula guld i frysen obehandlat och riskera att det gick förlorat.
okej så vattnet ska ur dem först ja men då får jag tacka er för hjälpen
Koka inte bort allt vatten utan frys in svampen i sitt eget spad i burk eller en plastpåse. Sedan tar du fram "isklumpen" när du vill tillaga. Då kokar du bort all vätska och steker sedan i smör, gör redning eller vad du nu tänkt dig. Så gör alltid jag och så ha min mamma som plockar massor med svamp alltid gjort.