35,0 i temp
hade de nyss när jag tog temp. vad kan det bero på?
hade de nyss när jag tog temp. vad kan det bero på?
Var tog du tempen o med vad för slags mätare?
är detta normalt? tycker själv det låter väldigt lågt. känner mig lite smått yr i huvudet...
väntar på att mensen ska komma. är mens nr2 efter förlossningen och hade mens den 26juni... kan de bero på att nästa mens är påväg eller nått annat?
det är en helt vanlig temp. jag tog den under armen... som jag brukar.
Jag brukar ha 36 och det tror jag är ganska lågt. 35 är nog väldigt lågt.
s.k. feber åt andra hållet. Har haft det några ggr själv. Men jag vet inte om det är farligt. Har vid dom tillfällena haft en väldigt yrsel och ont i hela kroppen. Har hjälpt att ta alvedon.
Ok tar du den i armhålan ska du plusa till 0,5 grad. Vet du inte vad du brukar ligga på? En del ligger ju så lågt, men det är ju inte mega vanligt.
jag skulle köpa mig en ny termometer. Låter väldigt lågt.
ja brukar ligga på 36
Ring din sjukvårdsupplysning
Jag brukar ha 35,5 i normala fall, likaså min mamma har låg temperatur. När jag har som "normala" 36.9-37 har jag feber känningar.
okej tack för svaren.
världens bästa mamma skrev 2007-07-30 12:58:42 följande:
Den mest korrekta tempen får man i ändtarmen.
Att ligga runt 35 låter "kallt" men som någon tidigare skrev så finns det dem som har det som vanlig temp. Jag har 36 i temp och när jag har 37,5 är jag liggandes pall i sängen.