potatissallad med vinägrett
finns det någon i detta avlånga land som har något recept på kall potatissallad med vinägrett???
finns det någon i detta avlånga land som har något recept på kall potatissallad med vinägrett???
Jag brukar göra en ljummen potatissallad med potatis, fint skuren purjo, hackade rädisor, hackad gräslök och en vinägrett på 3 delar olivolja, 1 del vinäger, salt, peppar, dijonsenap och lite dragon.
Annars tar jag vad jag har hemma i grönsaksväg, någon form av lök är alltid med, och vinägretten kan också varieras med olika smaksättningar (vitlök, örtkryddor, sötstark senap osv).
Läste nu att du ville ha en kall sallad, den jag skrev om går lika bra att äta kall
jag gör en enkel potatissallad som är den godaste av alla jag smakat. potatis, lök som man saltar och låter stå så den mjuknar och inte blir så stark, vinäger, olja och allkrydda. vinäger, olja och allkrydda läggs i efter egen smak.
Färskpotatis, hackad röd lök, smulad fetaost, gräslök och ruccolasallad blandas.
Ha över dressing med 1 dl olja, 2 msk balsamvinäger, salt, peppar, 1 pressad vitlöksklyfta och 1 dl persilja.
Jättegott brukar även folk som normalt inte gillar potatissallad tycka.