matmängd flaska??
hur mycket ska barnen äta när de väger kring 4 kg? jag matar med flaska alla mål. nu äter tvillingarna ca 100-120 ml var, ca 6-7 ggr /dygn... (de föddes i v. 30+3)
hur mycket ska barnen äta när de väger kring 4 kg? jag matar med flaska alla mål. nu äter tvillingarna ca 100-120 ml var, ca 6-7 ggr /dygn... (de föddes i v. 30+3)
tycker d låter himla bra faktiskt..mina åt max 100 ml ända upp till 6 mån när vi började mat och aptiten vart bättre..
okej! vad bra att det verkar bra! det är ju så att man blir smått fixerad vid mat och vikt när man har prematurer...
puffar
någon annan som har liknande erfarenhet?
Min son åt alltid mindre än vad som stog på förpackningen... han är snart 10 månader och äter som mest 150ml... så jag tycker det låter bra, jag håller med om man blir helt nojjig över mat och viktkurvor... Men kan tilläggas att han nära på är på normalkurva så trots att han inte ätit så pass som det står så har han vuxit ikapp, vägde 2105 när han föddes, när han va till bvc vid 8 månader vägde han 7665g och låg strax under normalkurvan
Vår My som nu är 4 månader (född 34+4) äter runt 100 ml så det låter väl kanon att de får i sig så mycket. Jag tycker att vår dotter äter lite lite men hon går upp och är en rund och glad tjej!
Tycker det låter superbra! Edit (född v. 27+0) sondades i drygt 3 månader och hade väldigt svårt att komma igång att äta själv. En period (8-9 månader gammal) skrev vi matdagbok och hon åt då max 7 dl/dygn och ingen annan mat. Vi fick börja med kosttillskott eftersom hon var så rörlig av sig och gick upp dålig i vikt. Men det resulterade i att hon blev mätt fortare och åt ännu mindre. Hon ville inte dricka t ex vatten eller annan vätska heller, så tillslut slutade hon att kissa. Vi slutade med kosttillskottet och sedan kom aptiten tillbaka. Nu är hon tio månader och äter mat för fullt, vill helst bara ha välling morgon, kväll och natt och då äter hon max 150 ml.