Nu var det juh så att det är bättre att inte blötlägga. Oftast blötlägger man fodret då man avvänjer valparna då det är lättare att få dem att börja ta fodret lite tidigare då. Sen behövs det inte blötläggas iom att hunden faktiskt dricker den mängd vatten den behöver. Blötlägger man fodret dricker den lite, ger man torrt dricker den mer vid sidan om.
Det är bättre för hunden att få tugga fodret då det motverkar dålig tandhälsa plus att alla hundar har ett visst tuggbehov. En valp kan äta torrt foder direkt när den är avvand (ca 6 veckors ålder) och det finns eg inte alls ngn anledning att ge uppblött foder förutom att det kan smaka lite mer..men då räcker det att slå på vatten precis innan fodret serveras så det ej hinner bli geggigt.
Det lillalulla pratar om gäller endast då man ger ett torrfoder av dålig kvalité. De innehåller massor med spannmål som tyvärr sväller massor. Äter hunden sig då proppmätt på foder och sen dricker så sväller fodret i magen och tar större plats än vad hunden eg kan ta emot, då kan de få sk magomvridning som är livsfarlig.
Men varför ska man ge ett foder av dålig kvalité. Är det ett dåligt foder med en massa spannmål så innebär detta tyvärr även att hunden inte får i sig tillräckligt med näringsämnen då den skulle vara tvungen att äta så stora mängder foder som den inte kan få i sig då näringsämnena är uppblandade med så mkt spannmål.
Så självklart ger man sin hund ett foder av bra kvalité, med rätt mängd näringsämnen, utan en massa spannmål och som INTE sväller i magen och kan då ge hunden fodret torrt. Bra foder är tex royal canin, pro plan, hills, eukanuba