• TyraPaloma

    Nya vänner i Kalmar?

    Hej!
    Sitter här en fredag kväll och skulle tycka det var jättekul om man hade någon att hitta på något med. Har två barn på 3 och 4½ och en sambo. Inte så lätt att hitta på något med vännerna när man har barnen eftersom de oftast ska på barnfria galej.

    Jag är 22 år och min sambo 33. Han jobbar jag studerar och de jag träffar genom skolan är ju oftast i en annan sitatuin än jag själv!

    Finns det någon förälder här i Kalmar som skulle vilja träffas och hitta på något? Kanske börja med att gå till lekparken eller fika lite på stan. Ja en vän som man kan umgås med både med och utan barn!

    Kramar, Jennie

  • Svar på tråden Nya vänner i Kalmar?
  • Linis92

    Hejsan! Jag har nyligen flyttat till Påryd, bodde tidigare i Kalmar. Jag känner liknant som du. Svårt att umgås med folk som inte är i samma situation som en själv. Jag är 24 år och har en dotter på 6 månader. Jag studerar till lärare men har nu ett uppehåll tills Tilda ska börja dagis. Skulle också tycka det vore kul att hitta någon att umgås med som är i samma sits som en själv.
    Kram/Lina

Svar på tråden Nya vänner i Kalmar?