• Tossi77

    Dophätta?

     Min dotter ska döpas på söndag och jag har köpt en jättefin dopklänning med tillhörande dophätta till henne. Min fråga är, hur ska dophättan användas? Ska hon ha den på sig när vi går in i kyrkan, sen tar vi av den under själva dopakten och sätter sedan på den igen, eller? Jag har ingen aning, inget dop jag har varit på har bebisen haft dophätta. Snälla hjälp mig!

  • Svar på tråden Dophätta?
  • mommy4you

    Det följde med en dophätta till våran dopklänning oxå men vi valde att inte använda den. Vi tyckte att det skulle vara så krångligt med att sätta av och på.


    Man ska inte läsa vad andra skriver, man ska läsa vad andra menar!
  • Trolltoka

    Vi hade den på när vi gick in i kyrkan, och sedan togs den av och sattes på när vi gick ut igen


    (¯`°?.¸.?:*¨¨*:?.♥.?:*¨¨*:?. Novah 13/3-07.?:*¨¨*:?.♥.?:*¨¨*:?.¸.?°´¯)
  • Tossi77

    Ok, vi gör väl så som jag skrev. För vi vill verkligen använda den, hon är supersöt i den!

  • Roxie

    Min mormor har VIRKAT en dopklänning till min tjej och nu kom det en virkad dop-hätta också, hur sött som helst! Jag frågade min syster & hon sa att prästen tar av den när han ska hälla på vatten sen tar han på den igen så de slipper bli kalla om huvudet :o)Lycka till!!

Svar på tråden Dophätta?