• Sover

    överlåtelse av hyreskontrakt

    Ja, undrar om någon har lite erfarenehetr av detta, då jag bor i andra hand, men ägaren vill inte komma tillbaka utan vill gärna skriva över lägenheten på mig. Är detta möjligt eller är det så att man måste vara typ mormor och barnbarn?

  • Svar på tråden överlåtelse av hyreskontrakt
  • Im Fabulous
    Sover skrev 2007-08-10 13:30:21 följande:
    Ja, undrar om någon har lite erfarenehetr av detta, då jag bor i andra hand, men ägaren vill inte komma tillbaka utan vill gärna skriva över lägenheten på mig. Är detta möjligt eller är det så att man måste vara typ mormor och barnbarn?
    jobbar själv som förvaltningsassistent på Graflunds och får en hel del liknande frågor varje dag.

    Det går jättebra att personen som hyr lägenheten i 1:a hand överlåter bostaden åt dig. Självklart får du ej ha betalningsanmärkningar och du måste kunna redovisa en fast inkomst.

    Det bästa är att personen som hyr bostaden i 1:a hand tar kontakt med hyresvärden och bokar en tid för omskrivning, då ni går dit tillsammans. Då säger man sedan upp hans/hennes kontrakt, och skriver ett helt nytt på dig. Antagligen kvitterar ni även nycklarna på samma gång.

    Se till att få lägenheten besiktad i samband med överlåtelsen, även om det är du som uppehållit dig i lägenheten, är det hyresgästen som hyr lägenheten i 1:a hand som har ansvar för att lämna lägenheten i gott skick, och eventuellt också stå för reparationskostnader. Annars är risken att du får stå för ev. kostnader som kan uppkomma vid besiktning när du sedan flyttar ifrån lägenheten.
  • Sover

    aah okej, så det är inte så svårt som jag trodde då... Jo, han som hyr i första hand har inga direkta planer på att komma tillbaka till sverige, vi har kontakt via post och mail, o då undrar jag om det kanske finns blanketter att köpa i bokhandlar eller nåt sånt, som man kan fylla i o skicka..? tack för infon=)

  • CarlHerman

    Im fabulous: Har man alltså rätt att ta över från andra- till förstahandskontrakt om den som har kontrakter också önskar det? Eller är det bara så ni gör där du jobbar?

    För några år sedan hyrde jag min lägenhet i andra hand av en som visste att hon troligtvis aldrig skulle komma tillbaka. När hon sen sa upp den var det inte alls självklart att jag skulle få ta över kontraktet. Flera var och kollade på lägenheten men tackade nej, först då erbjöd de mig kontraktet. De sa dessutom redan när jag började hyra i andrahand att "räkna nu inte med att du ska få nåt förstahandskontrakt, det är inte alls nåt du har rätt till".

    De skulle vara bra om man kunde överlåta så för vi vill väldigt gärna att våra underbara centrala billig lägenhet ska övertas av någon vi känner, har många spekulanter.

    Finns det nån regel eller är det upp till varje bolag?

  • Im Fabulous
    CarlHerman skrev 2007-08-10 22:31:54 följande:
    Im fabulous: Har man alltså rätt att ta över från andra- till förstahandskontrakt om den som har kontrakter också önskar det? Eller är det bara så ni gör där du jobbar?För några år sedan hyrde jag min lägenhet i andra hand av en som visste att hon troligtvis aldrig skulle komma tillbaka. När hon sen sa upp den var det inte alls självklart att jag skulle få ta över kontraktet. Flera var och kollade på lägenheten men tackade nej, först då erbjöd de mig kontraktet. De sa dessutom redan när jag började hyra i andrahand att "räkna nu inte med att du ska få nåt förstahandskontrakt, det är inte alls nåt du har rätt till". De skulle vara bra om man kunde överlåta så för vi vill väldigt gärna att våra underbara centrala billig lägenhet ska övertas av någon vi känner, har många spekulanter.Finns det nån regel eller är det upp till varje bolag?
    Det är ju upp till varje bolag, men det bästa är alltid att tala om att överlåta lägenheten INNAN uppsägning görs.
Svar på tråden överlåtelse av hyreskontrakt