Magsjuketabletter???
Reser till Bulgarien på lördag och kom just på att vi kanske skulle ta magsjuketabletter med oss, men vad heter dom???
Reser till Bulgarien på lördag och kom just på att vi kanske skulle ta magsjuketabletter med oss, men vad heter dom???
Loperamid? Mot diarréer.
Vi brukar ha Imodium
Immodium och Dimor finns det också.
Tycker Dimor är bäst faktiskt!
eller så kanske du tänker på tabletter för att motverka magsjuka? trevis heter de..
k;pte trevis idag ska ha n'r ja aker till bulg. imorgon. hjalpte forra aret ocksa
Hur fungerar dom här Trevis då?
Travello är som Imodium...
Resorb är ju jättebra att ha med - vätskeersättningstabletter (även bra mot baksmälla)
Så här har jag uppfattat det:
Medel och ta när Diarreen är framme bl a:
Travello ,Immodium, Loperamid ,Dimor.
(Dessa är inte kurer mot orsaken utan hindrar främst den otrevliga effekten och ibland så rekommenderar läkarna att det endast tas när man absolut måste-typ för hemfärd...)
----
Vaccin att ta (täcker 70 % av ETEC-relaterade "magasjukor diarreer, är egentligen ett Kolera vaccin, är ibland att skjuta över målet) :
Dukoral
----
Naturläkemedel som stärker/normaliserar bakterifloran, innehåller stammar av "goda" mjölksyrebakterier, tas innan och under resan:
Docidus och Trevis
(varav Trevis innehåller flest bakteriestammar = troligen bättre)
Se www.fass.se för mer info om läkemedlena (saknar dock naturläkemedlen)
Vätskeersättning (Om du inte har vätskeersättningspulver kan du blanda sex teskedar socker med en halv tesked salt i en liter kokt och avsvalnat vatten. Ge dock inte egenblandad vätskeersättning till barn. Om blandningen inte blir exakt korrekt, finns det risk för att salthalten kan bli för hög.)
Vårdguidens förslag till hem och reseapotek:
www.vardguiden.se/Article.asp
Vårdguidens råd om mat på utlandsresan:
www.vardguiden.se/Article.asp
(tas med en nypa salt
om du åker till "civiliserade" turistorter - sunt förnuft!!!!!)
Källan till receptet för vätskersättning>: www.vardguiden.se/Article.asp
trevis skall man hellst börja äta 2 dagar före resan å äta tom 2 dagar efter resan. normaliserar tarmfloran å på såsätt motverkar diareer, kan även hjälpa till en viss del.
Man tar 3 tabletter per dag - vid måltiderna.
jag brukar knapra på dem rätt ofta på resorna å aldrig blvit magsjuk (å då reser jag flera gånger per år, ibland till mer eller mindre sivilicerade orter å ibland till charter orter) nu förtiden har jag dock skippat trevis vid de vanliga ställen med rätt bra hygien, däremot har jag alltid med mig en flaska med antiseptisk handgele! (finns på apoteket i smidiga 1 dl förpackningar, så man kan ha det i handbagaget oxå)
dödar de flesta mikrober å sätts snabbt på händerna som handkräm å trårkar på typ 30 sek, behöver ej sköljas, å kan användas på barn oxå! finns även med aloe vera å dyl för att ge fukt på samma gång!
om man skulle få magsjuka så har jag uppfattat iallafall att dimor å immodum skulle vara bäst att ha,
sen skall man nog komma i håg att många länder har bättre å billigare medeciner på sina apotek än vad man köper i sverige.. jag brukar oftast köpa med mig medeciner hem å inte tvärtom
har man dessutom bra reseförsäkring utan självrisk så bör man ju gå till en klinik så fort man får nått, så får man tillbaka pengar och gratis medeciner.. snålt eller inte men man vet ju aldrig hur långvarit det blir å då är det ju bättre att ha de dokumenterat från första dagen..
Var köper man Trevis?
Finns på Apoteket, på samma avdelning som immodium och dyl...
Skulle jag vara dig skulle jag köpa på det lokala apoteket när ni kommer ner. Där finns det bra medeciner som oftast är receptbelagda här i Sverige. Jag köper i alla fall alltid i landet jag är & har hittills aldrig varit sjuk. Lycka till.
tüp bebegi skrev 2007-08-21 17:17:35 följande:
Men snälla du, det enda jag köper är aspirin eller tabletter mot diarré.... Jag skaffar inte in en massa starka preparat för att bli hög.....
*asg*
Andra meningen i ditt inlägg: