• Tin o Trolls mamma

    *Jag är konstant trött och frusen och började

    Jag är konstant trött och frusen och började slutligen fundera på om det var sköldkörteln som spökade. Särskilt sen jag gick upp 15-20 kg på mindre än ett år!

    Gick till läkare två gånger som tagit TSH-prover. De låg på 0,74 första gången och 1,19 ett år senare. Min läkare menar att detta är inom normalvärdet.

    Nu har maken och jag kollat runt lite på nätet. Dels såg jag en tjej här på FL vars gynekolog sagt att man bör ligga på minst 2,0 om man ska/vill bli gravid. Dels hittade maken ett annat test som MÅSTE tas för att kunna jämföras med TSH; nämligen T3 och T4.

    Det är bara det att min läkare VÄGRAR att ta dessa tester eftersom mitt värde är inom det normala. Vad ska jag göra?? Någon mer som varit med om det här?

    Hjälp! Ekorren.

  • Svar på tråden *Jag är konstant trött och frusen och började
  • Nickis

    Oj! Du ska absolut ta T3 och T4 också!! jätteviktigt!!!
    TSH skickar signaler till körteln att producera T3 och T4. Det är alltså viktigt att jämföra dessa prover med varandra. Alla tre skall ligga inom sina normalgränser.
    Kräv dessa test och om han inte går med på det- byt läkare!!!!!

    Sen är det dock viktigt att komma ihåg att vad som är normal kan skilja sig mellan individer. Så stirra dig inte blind på TSH 2,0 för att bli gravid.
    Jag äter levaxin för struma och har T4 och T3 värden i den övre regionen ( skall vara så för att man lättare ska bli gravid) och TSH ligger för min del på 0,09. För mig som äter medicin är detta " normalt"...

    Vet inte om ovan bara var förvirrande... hör av dig om något är oklart...

  • Makaroner

    TSH för mig låg på senaste testet på 0,02 men T3 och T4 normalt, jag äter också levaxin för underproduktion sen 4 år tillbaka, testar mig varje år/varje halvår beronde på hur jag mår och vad som händer i livet (tex graviditet). Tjata till dig ett riktigt prov eller kräv att få träffa en ny läkare. Du har rätt att byta läkare om du vill och om din nuvarande läkare är inkompetent är det inte ditt fel.

  • Tin o Trolls mamma

    Tack så jättemycket för era svar! Nu vet jag att jag ska stå på mig angående T3 och T4. Jag bad att få dem när vi talades vid i telefon, men han tvärvägrade! Dumma!

    Nåväl. Jag ska på en astmakoll på måndag och då kommer denna läkare också och pratar lite. Det jag har minst problem med i mitt liv just nu är astma, men det är det enda han kollar upp!

    Vill ta pricktest för att utesluta allergi och så T3 och T4, men icke. Bara astmaprov. (Den enda gång jag får astmakänningar är om det är kallt eller om jag är med katter, därav min önskan om pricktest.. Suck!)

    Tack än en gång för svaren! Kram, Ekorren.

  • Miss M

    De ska inte kunna neka dig..har själv struma men överproduktion och när man läser om det står det att om passienten lider av symtom som kan tänkas vara struma skall prov tas och det ska tas på allvar. Vet inte vad mitt TSH ligger på men T3 och T4 ligger långt över det normala även om de bättrat sig. Så fösök stå på dig eller vänd dig till en annan läkare..det är trots allt bara ett blodprov som krävs.

  • Tin o Trolls mamma

    Tack Miss M!

    Ja, jag kan inte förstå varför han är så krånglig min läkare. Jag har läst att TSH alltid ska ses i relation till T3 och T4. När jag påpekar det för läkaren säger han bara att TSH var bra och därför behövs inte de andra. Jo, men det kunde han ju inte veta när han tog provet första gången!! Gaaahh!

    Kram, Ekorren.

  • Miss M

    Du kan gå till vårdecentralen..det behövs ingen specialist för själva povet..resultatet visar ju värdet och då får du en specialist om det behövs, har för mig ett det ska ligga på omkring 7 för det ena och 12 för det andra, skulle dina värde inte vara normala är det viktigt att du får rätt medicinering samt tar blodprov ofta i början för att se hur medicinen passar dig och sen efter någon månad blodprov kanske en gång var 6:e vecka eller likanande beroende på hur du mår. Som sagt humöret kan ändras rejält beroende på horonnivå...så lycka till hoppas du får det uträtt.

  • Tin o Trolls mamma

    Problemet är att det är min vårdcentralsläkare som trilskas så här. Om han inte skärper till sig på måndag så ska jag söka en annan läkare! Jag är trött på att vara sjukligt trött och frusen!!

    Vet ni? Idag blev jag lycklig för att jag kunde vara i köket i bara EN långärmad polotröja, utan att frysa ihjäl, trots att det "bara" var 23 grader!! Det är ju inte riktigt sunt har jag förstått..

    Ekorren.

  • Makaroner

    Du kan gå in på www.thyroid.se också och kika på vad folk säger om detta. En väldigt bra site om sköldkörtelproblem

  • Tin o Trolls mamma

    Makaroner:

    Jag var inne på www.thyroid.se idag och fyllde i deras självtest. Jag svarade ja på varenda fråga. Skrev ut det formuläret så jag ska ta med det och visa för läkaren på måndag. Jag tror dock att det är förgäves för det känns som om han inte bryr sig. Han har redan sin åsikt klar och håller fast vid den som en igel! Har mentalt redan bytt läkare!!

    Ekorren.

  • vadskajaghetadå

    det är viktigt att du inte har underfunktion..barnet kan få störningar i det mentala (utvecklingsstörning)

    jag har överfunktion...men den stabiliserade sig under graviditeten..
    jag åt som en tok & gick bara ner i vikt...

    jag letar & letar men hittar tyvärr inte en jättebra länk jag hade...
    jag ahr kagt in mina symptom i min dagbok men det är för hög ämneomsättning..
    hur som helst så har man svårt att bli gravid..de sa tillmig att jag inte var mottaglig..men jag blev gravid endå

  • vadskajaghetadå

    40 veckor - Om graviditet
    Under graviditeten ska den kvinnliga kroppen ställas om till att kunna bära, försörja och så småningom föda fram en liten människa. Det ställer stora krav på ämnesomsättningen.

    Graviditet och kvinnor utan sköldkörtelproblem
    Referensvärden för TSH, T3 och T4 finns inte för gravida kvinnor.
    Thyreodeavärdena varierar normalt under graviditeten men värden utanför referensintervall är inte att acceptera.

    Sköldkörteln är beroende av jod för att kunna bilda thyreodeahormoner och under graviditeten ökar jodbehovet. I Sverige är vårt vanliga bordsalt joderat och brist förekommer inte här men kvinnor som av något skäl väljer jodfritt salt kan utveckla struma (förstorad sköldkörtel) och/eller underfunktion (hypothyreos) under graviditeten vilket kommer att påverka barnet negativt.

    Barnet i magen
    Barnet bildar själv sköldkörtelhormon fr.o.m. graviditetsvecka 12. Fram till dess, men även senare om barnet inte själv bildar sköldkörtelhormon pga sjukdom, är det beroende av att tillförseln av att tillförseln från modern är adekvat. För lite sköldkörtelhormon ger skador på centrala nervsystemet med utvecklingsstörning som följd.

    I Sverige kontrolleras sedan 1980 alla nyfödda (PKU-test) för bl.a. medfödd underfunktion av sköldkörteln vilket, om det skulle visa sig att barnet har en underfunktion, gör att man i ett tidigt skede kan gå in med substitutionsterapi och garantera en normal neurologisk utveckling.

    Friska gravida kvinnor med ökad risk för underfunktion (hypothyreos)
    Kvinnor som tidigare behandlats för överfunktion men som inte behöver tillskott av tyroxin (T4), eller kvinnor med många släktingar med sköldkörtelsjukdomar är i riskzonen att utveckla en underfunktion i samband med graviditet och förlossning. Dessa kvinnor ska kontrolleras med prover avseende antikroppar för att bedöma risken för en hypothyreos. Höga nivåer av anti-TPO tidigt i graviditeten innebär en ökad risk att utveckla en tyreoidit, särskilt efter förlossningen.

    Om TRAK är positivt innebär att patienten har Graves sjukdom (överfunktion). Prover bör kontrolleras var 4.e ? var 8:e vecka under hela graviditeten.

    Om kvinnan har TSH i övre normala referensområdet eller högre (normalref. 0,2-5) ska kvinnan snarast behandlas med tyroxin (T4) och remitteras till specialistmödravården.

    Se nedan ?Subklinisk eller måttlig underfunktion?.

    Subklinisk eller måttlig underfunktion (hypothyreos) med eller utan symtom
    Subklinisk (=normala T3, T4 och högt TSH) eller måttlig hypothyreos ger inte alltid tydliga symtom hos kvinnan, men försämrar barnets neurologiska utveckling och ökar risken för missfall. För att inte barnet ska få bestående skador på centrala nervsystemet - hjärna och ryggmärg - krävs normala nivåer av thyroideahormoner.

    Det innebär att kvinnor med subklinisk hypothyreos ska behandlas med Levaxin® och följas med prover under hela graviditeten.

    Graviditet och kvinnor med underfunktion (hypothyreos)
    Kvinnor med underfunktion blir sällan gravida pga. av att deras underfunktion påverkar könshormonerna så att ägglossning upphör eller kommer väldigt sällan (>70%). Blir kvinnan ändå gravid är risken för missfall ökad under första graviditetsmånaderna, barnets neurologiska och kroppsliga utveckling har sämre förutsättningar, men det finns ingen ökad risk för missbildning.

    Substitueras kvinnan med sköldkörtelhormon är möjligheterna till en normal graviditet, fosterutveckling och förlossning densamma som hos en frisk kvinna.

    Det är viktigt att kvinnor med underfunktion är optimalt substituerade med sköldkörtelhormon inför en planerad graviditet!

    Graviditet och kvinnor med underfunktion (hypothyreos) som behandlas med Levaxin®
    Den vanligaste orsaken till underfunktion är Hashimotos thyreoidit. En annan orsak kan vara behandlad överfunktion som lett till underfunktion.

    Vid känd underfunktion ska prover följas, åtminstone var 8: e vecka, under hela graviditeten för att säkerställa att tillförseln av Levaxin är tillräcklig. Ett förslag för referensintervall för TSH är 0,5-3 mIE/l (mU/l) hos en gravid kvinna med behandlad sköldkörtelsjukdom är (jmf. normalreferens 0,2-5).
    Vid ökande struma (förstoring av sköldkörteln), vid nytillkomna knölar i sköldkörteln eller vid oklarheter ska kvinnan remitteras till specialistmödravård.

    Eftersom behovet av sköldkörtelhormon under graviditeten är ökat behöver Levaxindosen också ofta höjas med 25-50%. Efter förlossningen kan dosen sänkas till den nivå kvinnan hade före graviditeten.

    Det är viktigt att kvinnor med känd underfunktion är optimalt behandlade inför och under en graviditet!

    Påverkan på barnet
    Underfunktion hos modern innebär för lite sköldkörtelhormon till barnet vilket ger skador på centrala nervsystemet med utvecklingsstörning som följd, en sämre kroppslig utveckling och ökad risk för missfall. Har mamman normala nivåer av sköldkörtelhormon kommer barnet att utvecklas normalt.

    Flera studier har visat samband mellan förekomst av TPO-antikroppar och Tg- antikroppar tidigt i graviditeten och missfall. Hur detta ska hanteras är inte klarlagt, funderingar finns om tillförsel av tyroxin (T4/Levaxin®) kan hjälpa.

    Graviditet och kvinnor med överfunktion (hyperthyreos)
    Vanligast orsaken till överfunktion är Graves? sjukdom, överfunktion pga autoimmuna antikroppar. Andra orsaker kan vara knölar i sköldkörteln, Hashimoto tyreoidit i ett tidigt skede eller högt HCG (graviditetshormon) vilket stimulerar till ökad produktion av sköldkörtelhormoner.

    Gravida kvinnor med överfunktion har en ökad risk för missfall, fosterdöd, för tidig förlossning och allvarlig påverkan hos det nyfödda barnet.

    En tidigare behandlad Graves? kan blossa upp under graviditeten men risken är störst efter förlossningen.

    TRAK ? thyrotropin receptor antikroppar - som finns hos Graves-patienter är oftast stimulerande men kan i ovanliga fall vara hämmande på sköldkörtelns funktion. TRAK kan ändra karaktär under graviditeten. Kvinnor med Graves? ska skötas av specialistmödravård.

    Eftersom TRAK passerar över till barnen kan höga TRAK värden hos moderna påverka barnet. Det är viktigt att veta moderns TRAK värden, för att ha beredskap att ta hand om barnet vid förlossningen.

    Graviditet och behandling mot överfunktion (hyperthyreos)
    Kvinnor med Graves som behandlas med thyreostatika (Tiotil, Thacapzol) ska inte bli gravida så länge behandlingen pågår, 1-2 år. Blir ändå kvinnan gravid ska hon skötas på specialistmödravården med nära kontakt med endokrinolog.

    Behandlingen går ut på att göra kvinnan euthyroid (normala sköldkörtelvärden) med hjälp av Tiotil® i lägsta möjliga dos. Thacapzol® undviks under graviditet pga preparatets större risk för fosterskador.

    Radioaktiv jod är en annan behandling mot Graves men används inte som förstahandsval till kvinnor som inte är färdiga med sitt barnafödande eller är under 35 år och definitivt inte till gravida kvinnor. Ur strålningssynpunkt utgör en behandling med radioaktivt jod inget hinder för en framtida graviditet men man rekommenderar ändå patienten att vänta med en eventuell graviditet till ett halvt till ett år efter behandlingen. Detta också för att hinna normalisera sköldkörtelhormonerna, för att inte äventyra barnets hälsa.

    Påverkan på barnet
    Om kvinnan behandlas med thyreostatika passerar detta över till barnet och det finns risk att barnets egen sköldkörtelfunktion dämpas vilket kan leda till att barnet föds med en övergående underfunktion. Thyreostatikan kan också maskera en TRAK-inducerad överfunktion vilket gör att barnet efter förlossningen är opåverkat men successivt utvecklar symtom på överfunktion när thyreostatikan elimineras ur kroppen.

    TRAK passerar moderkakan och kan fästa på barnets sköldkörtel och stimulera till överfunktion. Detta är ovanligt, men risken är högre ju högre antikroppsvärde kvinnan har. Barn som föds med överfunktion är ofta kraftigt allmänpåverkade och kräver vård på nyföddhetsavdelning.

    Efter förlossningen ska barnet undersökas av barnläkare och prover ska tas. Om tecken på överfunktion finns ska barnet vårdas på nyföddhetsavdelning.
    Opåverkade barn kan vårdas på BB, men ska observeras extra under två dagar. Dessa barn är därför inte kandidater för tidig hemgång. Barn till TRAK-positiva mödrar ska fortsättningsvis kontrolleras och följas upp av barnläkare.

    Efter graviditeten
    Efter förlossningen stiger nivåer av många autoimmuna antikroppar hos alla kvinnor vilket kan aktivera redan befintlig sköldkörtelsjukdom eller en initiera en ny.

    Störningar i sköldkörtelfunktionen är vanligt och drabbar 6-12% av alla kvinnor, och vanligare hos diabetiker typ I, under första året efter förlossningen.

    Postpartumhyperthyreos - överfunktion efter förlossning - visar sig 3-4 månader efter förlossningen. Symtomen är kraftlöshet och irritabilitet. Hos många upptäcks aldrig sjukdomen. Prover visar högt T4 och anti-TPO. TRAK skall kontrolleras för att utesluta Graves?. Behandling går ut på att dämpa symtomen med Inderal ® eller motsvarande preparat. Så småningom återgår kvinnans ämnesomsättning till normalt tillstånd.

    Postpartumhypothyreos ? underfunktion efter förlossningen - uppträder 4-16 månader efter en förlossning. Symtomen är trötthet, värk, torr hud och psykiska besvär ofta i form av svårighet att ta hand om barnet. Symtomen kan misstolkas som en depression. Prover visar låga värden av T3 och T4, högt TSH, anti-TPO.

    Behandling är sköldkörtelhormon och 70-80% blir friska efter några år och kan avsluta behandlingen.

    Blir inte kvinnan frisk definieras sjukdomen som en Hashimoto thyreoidit.

    Återfall eller debut av Graves? sjukdom (överfunktion) kan uppstå strax efter förlossningen men är vanligare 6 månader efter förlossningen. Det är viktigt att kvinnor med tidigare känd Graves? är uppmärksamma på om de får symtom som vid överfunktion.

    Graves? hos en ammande kvinna behandlas med Tiotil® för att hon ska kunna fortsätta amma.

    Källor: Läkartidningen nr 9 2002 och nr 8 2003 . Thyreotoxicos hos vuxna av Ernst Nyström (huvudredaktör), Gertrud Berg, Svante Jansson, Göran Lindstedt, Ove Törring och Stig Valdemarsson. 1999.

    Av Nina Brandström nina.brandstrom@telia.com

    Artikeln skapad 2003-06-24 22:47:01 Skriv ut!
    Artikeln uppdaterad 2003-06-24 22:51:38

    Antal visningar 20468
    Senast visad 2005-03-15 21:42:04

    Tillbaka upp

    Kommentarer

    Skriv kommentar!

    Har du lavt stoffskifte så skal du bli frisk

    Det finns olika typer av sköldkörtelsjukdomar

    hej jag har en anhörig som nyligen har fått

    hej jag har en anhörig som nyligen har fått

    Jättebra artikel men lämnar många frågor kvar

    Hej! Förtvivlad 40-årig kvinna med 8:e missfa

    Vill bara säga att jag fick överfunktion meda

    Är gravid i vecka 7.Fick Hypotyreos efter min

    Att din son föds med underfunktion innebär IN

    Har en pojke med medfödd hypotyreos och blev

    Tack! Jag ska begära koll vart 8:e vecka infö

    Viktigt för en graviditet är att ämnesomsättn

    Hej! Har haft tidiga missfall och provat ivf

    Hej! Jag har fått tre missfall och vid en utr

    Hjälp....jag läste artikrln nedan om man har

    Nej, dina barn är inte skadade! I artikeln

    IVF Betyder In Vitro Fertilisation, eller nåt

    Ursäkta frågan, men vad innebär IVF-barn?

    Nu blev jag JÄTTEorolig! Jag har ätit Leva

    Statistik

    Antal visningar: 20468

    Skriv ut

    Utskriftsvänligt format!

  • vadskajaghetadå

    ojdå!!!

    men läs den där 40 veckor om gravidditet...
    mig försökte en kärring trycka ner mina värden..det var på väg att bli underfunktion..jag sa att det är värre men hon lyssnade inte & hon var ÖVERLÄKARE..då ringde en annan överläkare till mig och bad mig sluta bums med tiotil

  • vadskajaghetadå

    Påverkan på barnet
    Underfunktion hos modern innebär för lite sköldkörtelhormon till barnet vilket ger skador på centrala nervsystemet med utvecklingsstörning som följd, en sämre kroppslig utveckling och ökad risk för missfall. Har mamman normala nivåer av sköldkörtelhormon kommer barnet att utvecklas normalt.

  • Julius

    Tack för den otroligt intressanta läsningen! Jag har nyligen tagit prover för att kolla sköldkörteln & fick ta om dem för jag ligger på gränsen. Känner igen många symptom såsom myrkrypningar i benen, sköra naglar, trötthet, ingen ork, depression. Trodde dock att depressionen berodde på vår sons kolik, men det kanske har andra orsaker då!!!
    Ska verkligen gå vidare med detta till min läkare & kurator.

  • Tin o Trolls mamma

    Tack Sannisen!

    Det är helt klart alla symptom på underfunktion jag har, men läkaren lyssnar inte. Egentligen skulle jag skriva ut det här och ta med till honom, men han tycker nog inte att ett föräldraforum trumfar hans läkarkunnande..

    Ååhhh! Vad ska man göra för att få läkaren att lyssna!! *frustrerad* Vill få ett friskt barn, eller åtminstone inte riskera ngt pga en sjukdom som går att komma tillrätta med och medicinera för att må bättre!

    Ekorren.

  • Kängu

    Hej!
    Jag har också sköldkörtelproblem och har haft det länge.

    Och jag vill bara förklara att det är så krångligt att när man har underfunktion (frusen, går upp i vikt...), som du trådstartaren ev har symptom på, då har man ett HÖGT värde för TSH, konstigt nog, dvs högre än 4 och om man har överfunktion har man ett lågt värde, under ca 0.4

    TSH=Thyroid Stimulating Hormone.

    Alltså om kroppen känner att du har för lite T3, T4 som är de egentliga ämnesomsättningshormonen, (alltså underfunktion i sköldkörteln), då bildas mycket TSH, för att kroppen vill försöka stimulera sköldkörteln att bilda med T3, T4 och du får då ett högt värde för TSH. Och tvärtom. Så ditt TSH på under 1 och strax över ett är normalt (eller i så fall mer åt överfunktion). Men de är ju normala.

    Det är svårare att bli gravid om man har underfunktion, därför ska man inte ha högre värde än ca 2.0 om man vill bli gravid, trots att normalintervallen går upp till ca 4.0

    Jag har haft sköldkörtelproblem i flera år och dina TSH verkar jättebra efter allt som jag lärt mig. Mina värden är finjusterade, av min endokrinolog, för att jag vill bli gravid. Jag hade TSH 0.74 förra gången och 1. 4 nyligen. Det var jättebra värden enligt dem.

    Men det är konstigt för dina symptom låter lite som underfunktion, trots att dina värden är perfekta.

    Hoppas att det löser sig.

  • Tin o Trolls mamma

    Kängu:

    Jo, det är kanske därför läkaren inte vill ge mig de andra undersökningarna på T3 och T4 (vilket han skulle tagit från början ändå) eftersom mitt värde ligger bra.

    Jag har ändå alla symptom man kan ha på underfunktion, trots att värdena snarare visar på överfunktion.. Mysko är det!! Därför vill jag ha en klok utredning som antingen påvisar sköldkörtelproblem eller visar att det inte är något. I så fall får jag ju gå vidare i jakten på vad som får mig att må så dåligt!

    Ekorren.

  • Julius

    Jag har fått mina provsvar idag och mitt T4-värde är lite lågt dvs 7,6 (SAMMA VID BÅDA PROVTAGNINGARNA) normalt är 10-23. Har även kollat TSH-värdet & det var första gången 1,9 och andra provet visade 3,4 normalt är 0-5. B12-värdet 192 normalt är 150-700 samt Folsyran 5,7 och normalt är 6-35.
    Mina symptom stämmer oxå väldigt bra in på underfunktion, men vi ska avvakta och ta nya prover om 3 månader för kort tid efter förlossning så kan det ta tid före kroppen att återhämta sig enligt min läkare & han hade även konsulterat fler kollegor samt även en gyn-läkare om detta.

    Min mor är nyligen drabbad av överproduktion så hon är ett vandrande benrangel utan ork mm samt har för hög kalkhalti kroppen. Därför ville jag få mitt kollat eftersom jag har så svårt att bli av med kilon & mår dåligt i största allmänhet som de då har trott berott på depression, men som det verkar så är det ju pga underfunktionen istället.

  • Tin o Trolls mamma

    Julius: Jo, det är ju inte helt otänktbart! Jag har jättesvårt att gå ner i vikt nu. Kilona bara "kastar" sig på mig, trots att jag äter precis som förut och försöker röra på mig. Äter bara lördagsgodis osv. Gick ändå upp 20 kg på knappt ett år.. Bläääh!

    Lycka till med dina provsvar och hoppas att de gör något åt det! Kram, Ekorren.

Svar på tråden *Jag är konstant trött och frusen och började