• elinah

    skilssmässobarn

    Pappan till 2 barn träffade en ny också hon med två barn. Alla 6 flyttade ihop. Pappans ´flicka kom inte överens med hans nya tjej då fick hon förbud att bo och hälsa på i deras gemensamma hem efter flera ronder med bråk etc... Nu har han slutat att höra av sig till hans båda barn, och lever med sin "nya" familj., som han åker på semestrar med o.s.v.
    Anledningen till att flickan inte får bo där är för att hon enligt hans nya tjej inte accepter henne.
    Flickan är 19 år. hennes pappa har svikit henne?
    Hur kan man som pappa bara totalskita i sin egen dotter bara för att en idiot till kvinna har bestämt att hon inte får bo där? Om man har barn, vill man inte träffa och umgås med dom då? Och hur kan man hellre vilja umgås med hennes barn? Hur tror ni han tänker? Pappor och mammor här inne. ge eran syn

  • Svar på tråden skilssmässobarn
  • Häpp

    Tycker att man som 19 åring kanske ska kunna acceptera sin fars val av livskamrat. Samtidigt ska kvinnan acceptera sin mans dotter.
    Vuxna människor ska väl kunna hitta en gemensam väg att gå, mannen måste ha rätt att vara lycklig även han, livet slutar inte för att man får barn.
    Ansträngningar behövs från alla håll tycker jag....

  • K med lilla E

    Håller med Häpp.

    Men det är jättesvårt med relationer men jag tycker att är man 19 år och pappans kvinna vuxen så bör det gå att diskutera sig fram till någon lösning så att pappan och dottern inte behöver säga upp kontakten. Man kanske inte behöver träffas så ofta.

    Man kan ju så klart inte gilla alla här i världen men det är lite svårt att uttala sig generellt utfrån TS.

  • elinah

    har man barn borde man vilja träffa dom. Även om dom är 5 eller 45.
    Det var inte så att denna tjej bråkade för att hon ville "ha ut" hans nya ur hemmet. Utan hon bråkade därför att pappan och hans nya också bråkade. det fanns skäl.
    Många runt oss har undrat vad det är som har hänt med barnens pappa och att han beter sig väldigt konstigt.
    jaja..

  • danea

    elinah
    håller med dig. ens barn är alltid ens barn , vare sig den är ung eller gammal och 19 åringen behöver så klart en far som bryr sig

  • violis

    Pappan ska så klart höra av sig till sin dotter att hon inte kommer och bor är en sak..hon är ju faktiskt enl lag vuxen.
    Men pappan och dottern behöver ju kunna ses,kommer hon och pappans nya tjej inte överrens så får väl pappa och dotter träffas själv till att börja med.
    Sedan ÄR det pappans jobb att se till att hans dotter och hans nya tjej kan få en fungerande relation.

    Nu står det inget om hur gammal dottern var då pappan och hans nya tjej träffades inte heller hur länge han varit skild från dotterns mamma.

    Var dottern äldre när pappans nya kom in i bliden finns ju lite mer krav på att även hon gör sitt till för att få en relation till sin "bonusmamma"

    MEN naturligtvis har bonusmamman stort ansvar för att manens dotter ska känna sig välkommen i deras hem och att behandla henne med den respekt hon förtjänar.

    Oavsett vad som händer och hur stora barnen är måste man som förälder kunna ha en relation med sina barn!!!!!!!!!!
    Upp till skärpning för PAPPAN! Det är han som är den gemensamma länken och det är hans avsar att alla har en fungerande relation där man är artig och respktfull mot varandra

  • elinah

    När den ny kom in i bilden var dottern 10-11 år och skilsmässan var en svår en, och pappans nya kom i strax efteråt.
    Jag vet att barn ar svårt att acceptera "nya"
    familjemedlemmar till en början. Det är något naturligt med att man kanske inte "tycker om" någons nya i början. Man måste gå lugnt fram. Och så var det inte i denna familj. Där skulle man acceptera och "tycka om" från början.
    Det är ju självklart svårt att ge sin synpunkt om man inte varit med om denna situationen....

Svar på tråden skilssmässobarn