föräldrapenning
är det någon som varit gravid utomlands och sedan flyttat hem och fött i sverige?Jag undrar om ni haft rätt till föräldrapenning då? Tacksam för svar.
är det någon som varit gravid utomlands och sedan flyttat hem och fött i sverige?Jag undrar om ni haft rätt till föräldrapenning då? Tacksam för svar.
Alla svenska medborgare har rätt till föräldrapenning. 180 kr om dagen är ju lägstanivån. Har du arbetat i Sverige innan och har en SGI så grundar det ju sig på det annars.
kollar inte fk om du har haft arbete eller studier i sverige?svara gärna någon i samma situation.
fast sgi lär väl sjunka när man har bott utomlands en tid?
SGI grundas ju på dom senaste 6 månaderna, vad man har gjort då.
det spelar ingen roll med sgi,alltså bara om man har rätt till garantibelopp i alla lägen? har någon blivit nekad fp och i vilken situation?
Alltså som boende i sverige kan man inte bli utan fp, man har alltid rätt till lägsta nivån oavsett vad man har gjort tidigare.
alltså aven om jag inte söker jobb när jag kommer till sverige så har jag rätt till fp? Förlåt mina dumma frågor men för mig är reglerna otydliga.
om du bor i ett EU land så tillgodoräknas den tiden som du arbetat.
jag jobbade i spanien o fick det tillgodoräknat.