Nu har jag ingen aning om hur laxpastan smakar, den fanns inte när mina barn var små (eller inte vad jag kommer ihåg iaf
Men en laxsås som mina barn tycker om är med rökt lax, cremefraish, dill, citron, lite chilisås och philadelpihaost. Sen har jag en fisk och skaldjurskrydda som jag har i oxå.
Lite grädde i slutet och så reder jag med majzena om det behövs.
Ibland så har jag även i lite bladspenat med vitlök i såsen.
En annan favort är "pizzatorsk"
lägg ett upptinat torskblock i en ugnsfast form
Blanda ihop cremefraish, chilisås, oregano och pasta/pizzakryda, häll blandningen över fisken, strö riven ost uppe på och sen in i ugnen i 20-25 minuter. Går att äta både till potatis och ris.
Korvgryta
Skär potatis i mindre bitar, koka i lite vatten och krossade tomater.
Efter 10 minuter så lägger jag i en påse rotfrukter (tror jag den heter, kan heta rotsaker oxå, fryst från Findus) sen fyller jag på med mer tomater (så att det täcker) låter koka tills det nästan är färdigt, då lägger jag i strimlad falukorv.