Du måste logga in för att svara i en tråd.

  • samsara

    Vaniljextrakt?

    Finns vaniljextrakt/essens att köpa i vanliga butiker? I så fall var? Helst nära Helsinborg, Ängelholm med omnejd.

  • Svar på tråden Vaniljextrakt?
  • samsara

    Åh, tack tack! Men det går alltså att byta ut det mot vaniljsocker också? Provade det men tyckte inte att vaniljsmaken blev så intensiv som jag önskat.

  • Atamon

    Vaniljessens har en mycket starkare vanlijsmak så det smakar nog lite mindre om man byter ut mot vaniljsocker, men det ska fungera att göra det. Ta lite mer vaniljsocker kanske? och minska lite på mängen vanligt socker?

    Men jag håller med dig, vaniljsmak blir sällan så stark som man kanske kunde önska. Vanillinsocker (som är syntetiskt framställt) framställt brukar kunna ha en starkare vaniljsmak (men också lite beskare om man tar för mycket)

    Ett tips är att om man använt vaniljstång, är att inte slänga skidan sedan man pillat ur fröna. Utan istället låta stången
    torka i vanligt socker någon vecka och sedan mala allt i matberedare till ett mycket bra vaniljsocker.

Svar på tråden Vaniljextrakt?