både jag och maken är allergiska (dock jag något kraftigare + att jag har astma) och vi lever med två c-rexar numer utan problem!
alla hra inte sån tur, men det funkar för oss. kände av lillkillen i början när han fortfarnde hade sin kattungepäls, men det har gått över nu när han blivit stor och nu är jag faktiskt mer känslig mot dammet som blir av kattsanden eller sågspånet i peewee-lådan.
tyvärr är det så att detta inte funkar för alla, mycket därför att det inte bara är saliven eller kvalstren man är allergisk mot utan kan vara känslig även för ämnen i urinen och hudavlagringarna. det enda sättet att få veta är egentligen att testa, men ett besök under några timmar kan vara bedrägligt för många får inga känningar alls på ett långt tag utan det kan gå mer än en vecka innan man blir dålig.
vi började med att kontakta en uppfödare som vi fick hälsa på i omgångar, just då hade de både en kull kattungar samt en okastrerad hane hemma och vi kände inget alls. sen fick vi låna hem en katt under tio dagar och eftersom det gick bra vågade vi ett tag senare faktiskt skaffa oss en egen och senare utöka med en till.
vi städar något oftare numer, använder mirakelmopp på golven för att fånga upp allt, sover med luftrenare i sovrummet (och katt, eftersom han kan öppna dörrar den lille lurven) och duschar dem utan schampo en gång i veckan. det hjälper till att få bort det mesta man kan känna av och vi har som sagt inga problem!
hoppas du klarar av det du med, för det är verkligen helt underbart att kunna ha en pälsboll eller två hemma fast man egentligen inte borde kunna.