• Ellalilla

    Gåstol eller inte?

    Jag är lite kluven om jag ska köpa gåstol till min tjej eller inte?
    Vad tycker ni??

  • Svar på tråden Gåstol eller inte?
  • Iia

    Varför inte? Mina barn har älskat sin...dottern 2½år tar chansen om vi är hemma hos någon som har en.

  • C r e d o

    Har använt gåstol till båda pojkarna från 6 mnd, skulle inte klara mig utan känns det som. En enorm avlastning vid lunchdags osv. Längtar efter att lillan kan börja använda den. Såg ett stort test i två olika tidningar där Pozy fick bäst i test, vi har den och har varit supernöjda. Tror den heter "Rulle". Det var faktiskt den enda som ens fick godkänt.


    * Även en liten stjärna lyser i mörkret... *
  • C r e d o

    Pozy Rulle Master var den enda gåstol som klarade kraven. Foto: Konsumentverket
    Har ni en gåstol hemma? Se upp i så fall. Av 13 testade gåstolar är det bara en som uppfyller säkerhetskraven.


    Text: Maria Zamore


    Varje år sker omkring 300 olyckor med gåstolar inblandade i Sverige.


    – Vanligast är att barn kanar ned för en trappa med gåstolen. Det kan resultera i väldigt allvarliga skador, bland annat hjärnskakningar, säger Kerstin Csiffary på Konsumentverket.


    För att minska risken för olyckor infördes förra året en ny Europastandard för gåstolar. Enligt den ska gåstolarna bland annat ha en automatisk stoppfunktion som gör att de inte kan kana ned för en trappa, utan i stället fastnar på det översta trappsteget.


    För att försäkra sig om att de nya säkerhetskraven följs har Konsumentverket gjort en marknadskontroll. Sveriges provnings- och forskningsinstitut, SP, fick i uppdrag att testa 13 gåstolar, inköpta i september 2005. Bara en enda, Pozy Rulle Master från Libro Kids, klarade kravet på att inte tippa på översta trappsteget.


    Flera av de testade gåstolarna var försedda med en gummilist på undersidan, något som man kan anta ska fungera som ett automatiskt stopp, berättar Kerstin Csiffary. Ändå underkändes nästan alla.


    – Många barnfackhandlare lever säkert i tron att de har köpt in produkter som uppfyller säkerhetskraven, men så är det alltså inte, säger hon.


    Varnade kunderna
    För några år sedan informerade Konsumentverket branschen om skadestatistiken för gåstolar.


    – De blev ganska chockade, minns Kerstin Csiffary. De tog själva initiativ till att dels ta fram affischer som skulle varna kunderna för att använda gåstolar på övervåningar, dels ta bort farliga gåstolar.


    – När jag besökte en barnfackhandel en tid senare hade de faktiskt affischen uppe, och de hade plockat bort alla farliga gåstolar – men ett år senare var affischen borta, och gåstolarna var framtagna igen.


    I Kanada har gåstolar förbjudits helt och hållet.


    I USA har antalet olyckor med gåstolar halverats sedan det 1996 infördes krav på automatisk stoppfunktion.


    Vad ska man göra om man har en gåstol hemma?


    – Man ska inte låta barnet använda den på övervåningen om man har en bostad i två plan, för det är en risk även om man har en trappgrind, säger Kerstin Csiffary.


    – I de olyckor som har hänt har man ofta haft trappgrind, men den kan ha varit öppen – kanske för att ett större syskon inte har stängt den, eller för att en vuxen under ett obevakat ögonblick lämnar grinden öppen för att man bara ska hämta en sak.


    Införd 2006-10-01


         


    Tre frågor till Hans Forssberg, överläkare i barnneurologi vid Astrid Lindgrens barnsjukhus i Solna och en av landets främsta experter på barns motoriska utveckling:


    Är gåstolar bra för barns utveckling?
    – Det beror på vad man är ute efter. Jag kan tänka mig att det kan vara stimulerande och kul för barnet – i en gåstol kommer barnet upp och kan förflytta sig samtidigt som det kan se världen ur ett lite annat perspektiv. Däremot finns det inga vetenskapliga studier som kunnat visa att gåstolar har en positiv effekt på den psykomotoriska utvecklingen.


    Kan det, som vissa hävdar, vara tvärtom; att barn som använder gåstol riskerar att hämmas i sin motoriska utveckling?
    – För ett par år sedan publicerades en irländsk studie som jämförde den motoriska utvecklingen i en grupp barn som använde gåstol med en grupp barn som inte gjorde det. Studien visade att de som använde gåstol var ett par veckor senare med att uppnå vissa så kallade motoriska milstenar, som att gå utan stöd – men det fanns också en hel del kritik mot hur studien var upplagd, och det finns samtidigt andra studier som inte har visat någon skillnad.
    – Sammanfattningsvis finns det inget stöd för en positiv utvecklingseffekt av gåstol, utan i stället misstankar om att vissa motoriska funktioner utvecklas lite senare.


    Så – är det bra eller dåligt att använda gåstol?
    – Man kan inte bortse från att det finns en skaderisk med gåstolar. Innan den är eliminerad så får man anse att det är negativt med gåstolar, eftersom det inte finns några klarlagda positiva effekter på den motoriska utvecklingen.


       


    Dessa gåstolar klarade inte kravet på att inte tippa på översta trappsteget:
    Baby Seat ”Walking Trainer” från Babyproffsen AB
    Baby Seat 2 in 1 Walker från Babyproffsen AB
    Baby Walker, B-402 från Babytrold/Exine
    Basson Modell 022 från Basson
    Basson Boyai Baby (gunga) från Basson
    Carena Baby Walker från ENG
    Baby Steps Safety 1st från ENG
    Chicco ”Ufo” från Going Nordic AB (tidigare Arnewid)
    Graco ”Deluxe Walker” från Graco
    Graco ”Discovery Walker” från Graco
    Pozy Rulle från Libro Kids
    Baby Zone ”Painter Bear” från Toyman


    Denna stol klarade kravet:
    Pozy Rulle Master från Libro Kids 
     
     
     


    * Även en liten stjärna lyser i mörkret... *
  • Ellalilla

    Jag har ingen gåstol än men funderar på att köpa men jag har hört så mycket om att det inte är bra för dom börjar gå mycket senare själva om man har en gåstol till dom än om man inte har en.
    Jag har heller ingen trappa där vi bor och vet att min dotter skulle älska att ha en men vill ju också att hon ska börja gå tidigt också.

  • C r e d o

    Äldsta började gå när han precis fyllt 1 år, andra barnet var 16 mnd när han bestämde sig för att gå själv. Så det är nog olika i vilket fall.


    * Även en liten stjärna lyser i mörkret... *
  • Ragnar

    Vi har inte haft gåstol och inte saknat det heller. Vi fick förvisso låna en men den tog plats i förådet i ett halvår innan vi lämnade tillbaka den.
    Jag ser mer gåstol sem en leksak. Tror inte att det har någon betydelse för den motoriska utvecklingen. Men jag har två exempel bland nära vänner där barnet har fått problem på grund av att ha sutti i gåstol för mycket. De har båda fått gå regelbundet till sjukgymnast senare då de går fel. Men som sagt dessa barn tillbringade rätt så mycket tid i gåstol nästan varje dag under mer är 2 månaders tid, så jag antar att de är extremfall.

  • Mamma till bröderna bus

    vi hade inte överlevt utan gåstol, eller åtminstonde haft skolios på våra ryggar.. min grabb vill bara gå och gå och gå.. ( han är visseligen ett kräk barn och kräks inte i upprättläge) t om bvc tyckte det var bra att vi använde gåstol för att ge lite avlastning på våra ryggar..:)


    Felix mammas och pappas lilla prins, älskar dig!
  • 2bmamma

    gåstolen var vårt allt för våra söner - annars hade vi fått bära dem hela tiden... den var guld värd.

  • idis78

    Vi hade en gåstol till sonen, och han älskade den! Han kunde förflytta sig själv och upptäcka världen.
    Vi bor i enplansvilla, så fallrisken fanns ju inte.


    Mamma till Elliot 060909
  • Evalina

    har aldrig haft gåstol, aldrig behövt o aldrig velat!

    tycker det försenar gåendet lite, fast det beror ju såklart på hur mycket man som förälder låter barnet sitta där.

    min son kröp istället överallt o tillslut ställde han sig, så han har alltid klarat sig utan.

  • julmusten

    Vi har inte haft gastol och jag kanner inte att det ar nagot vi har saknat.

  • Anna52

    Har inte läst alla svaren men jag tycker inte att du ska köpa en helt ny. Man använder dem så kort tid. Funkar lika bra med begagnad.

Svar på tråden Gåstol eller inte?