Kan mormor vabba?
Har hört talas om detta- stämmer det? Förutsatt att mamma eller pappa inte kan den dagen?
Har hört talas om detta- stämmer det? Förutsatt att mamma eller pappa inte kan den dagen?
Ja det ska hon kunna. Min mamma var hemma med min systerdotter i nästan tre månader när hon var sjuk som liten. Det var för 6 år sedan.
ja det har jag oxå hört
Ja, mor- och farföräldrar kan det.
Du kan plocka in vem som helst för VAB. Det behöver inte vara en släkting.
Om de avstår förvärsarbete och förlorar lön den dagen som de passar ett sjukt barn så kan de ansöka hos fk om TFP.
Ja, nästan vem som helst kan ta ut vård av sjukt barn. Det enda kriteriet som jag vet är att personen i fråga måste avstå från sitt jobb för att få ersättning. Mormor, farmor, morfar, farfar, morbror, moster, grannen eller mammas bästa kompis får alltså ta vab. Kan väl tillägga att min bror har tagit vab för min dotter när hon var sjuk en gång.
Tack vad bra med alla svar!
Ni som är sambo med bonusar - man måste anmäla sambon till FK innan h*n kan ta VAB, precis som man måste göra med andra än föräldrar som ska ta VAB.