• snusmumriken2

    Recept på play-d/trolldeg önskas!

    Är det nån som har ett bra recept på play-do/trolldeg för en 1-åring att dela med sig av?

  • Svar på tråden Recept på play-d/trolldeg önskas!
  • Jen 82

    Trolldeg/saltdeg 1

    En lera som går att torka och "bränna" i ugn.

    Det här behöver du:
    1 dl salt
    1½ dl vatten
    1½ tsk olja
    3 dl vetemjöl

    Gör så här:
    Blanda salt och vatten och låt stå tills saltet har löst sig, ca 30 minuter. Tillsätt oljan. Blanda alltsammans och arbeta degen smidig.

    Tryck ut julfigurer med pepparkaksformar. Lufttorka. Måla figurerna med ålderslämplig färg. För bättre hållbarhet kan man lacka figurerna med t.ex. Marvin medium från Berol. Denna är giftfri och finns att köpa i färghandeln. Förvara trolldegen i kylskåp om den inte används. Vill du "bränna" dina figurer, gör det i ugn i 80 grader C, minst 1 timme.

    Gör ett hål med en nål i figuren innan du lägger den för att torka. När figuren är torr trär du i en bit snöre och gör en knut.

    Upp

    Trolldeg/saltdeg utan gluten

    En lera som inte innehåller gluten.

    Det här behöver du:
    2 dl salt
    2/3 dl vatten
    1 dl maizenamjöl
    ½ dl kallt vatten
    kastrull
    visp

    Gör så här:
    Rör ihop vatten och salt. Värm 2/3 dl vatten nästan till kokpunkten. Rör ut maizenan i ½ dl kallt vatten och häll blandningen i det heta vattnet. Koka blandningen tills den blir tjock.

    Tryck ut julfigurer med hjälp av pepparkaksformar. Lufttorka. Måla därefter figurerna med färg som är lämplig för barnets ålder. För bättre hållbarhet kan man lacka figurerna med t.ex. Marvin medium från Berol. Denna är giftfri och finns att köpa i färghandeln. Förvara trolldegen i kylskåp när den inte

  • snusmumriken2

    Tack
    Finns det nån deg utan salt?
    sonen kommer ju säkerligen smaka lite på degen o det är ju inte särskilt bra med allt salt i då

Svar på tråden Recept på play-d/trolldeg önskas!