• Anonym (bullen)

    svullen under ögat (vagel?) nån som kan HJÄLPA..

    kanske ett litet problem men väldigt störande, är helt svullen under ena ögat.. vet inte om det är vagel.

    det började med att det gjorde ont ca 2 cm under ögat, trodde förstås att det va en finne och prova klämma några ggr.. men det va mer som en fettklump.. dum som man är va man där efter en dag igen och försökte få ur nåt .. men icke.. nu har svullnaden stigit ännu mer så det ser ut som jag fått en rak höger. kan knappt titta neråt på det ögat längre.

    nån som känner igen detta?

    finns det nån huskur att få ner svullnaden eller nån salva på apoteket???

  • Svar på tråden svullen under ögat (vagel?) nån som kan HJÄLPA..
  • biet

    ska aldrig klämma under ögonen! låt vara så går det nog över av sig själv!

  • biet

    vagel brukar sätta sig få franskanten

  • Anonym (bullen)
    biet skrev 2007-09-15 11:53:46 följande:
    vagel brukar sätta sig få franskanten
    ser ut som jag har en enorm påse under ögat som börjar bli lite lila, men den sitter inte på franskanten..

    ska jag lägga nåt kallt eller varmt på eller bara låta det va vad tror du?
  • Little Ms Chatterbox

    Hej, sitter här själv med liknande problem, har haft problem med ögat i ug. 2 veckor. Var hos läkaren i torsdags och fick en salva, Chloromycetin. (receptbelagd). Läkaren trodde att det var ögonlocksinflamation. Jag känner bersvär av ljus och vind så jag har en bomullsrondell lite löst tejpat över ögat för att lindra lite. Salva har hjälpt så jag borde gått till läkaren mycket tidigare och inte försökt vänta ut det. Trodde också att det var en vagel först men borde jku blivit bättre på 2 veckor.

    Gå till läkaren så får du hjälp. Koksaltlösning hjälpte för tillfället på mig.


    //Nu ännu bättre! -Uppdaterad med tvillingar!
  • Fru U

    Vaglar kan finnas länge. En nära släkting till mig brukar få en varje år och läkaren tömmer den, men inte förrän den blivit så stor att den stör hans syn (eftersom den återkommer i vilket fall som helst)

  • Anonym (blä)

    Sådana fick jag en period under gymnasietiden (precis när man vill vara som snyggast). Det var inte kul alls och det gick inte göra något åt det själv heller enl läkare. Han kunde inte svara på varför de uppkommit och enda chansen att få bort dem verkade vara operation. Visserligen ett "lätt ingrepp", men obehagligt. När kulan under ögat återkom tredje gången så tog min mor mig till en Homeopat (alternativmedicinare) och jag fick sex små burkar med något som liknade "strössel". Skeptisk men desperat att prova vad som helst så tog jag min kur, och har sedan dess inte haft någon mer vagel. Kan inte säga att det fungerar för dig, men hittar du ingen annan metod kan det kanske vara värt att prova...?

Svar på tråden svullen under ögat (vagel?) nån som kan HJÄLPA..